Valami igazán különleges készülődik: Magyarország legimpozánsabb energiatároló rendszere formálódik!
Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolója épül Szolnokon - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szombaton a minisztérium Facebook-oldalára feltöltött videójában. Azonban ez még csak a kezdet: a pályázat több projektjében is a szolnokit felülmúló kapacitású berendezéseket telepítenek majd.
Czepek Gábor a videóban hangsúlyozta, hogy az energiaszuverenitás szempontjából elengedhetetlen a tárolókapacitások fejlesztése és optimalizálása.
Az atom- mellett ugyanis a napenergiára támaszkodunk leginkább, ami viszont időjárásfüggő, és nem feltétlenül akkor termelődik, amikor felhasználnánk
- fogalmazott.
A videóban elhangzott, hogy a jelenlegi pályázati lehetőségek keretében összesen 260 milliárd forintot különítettek el az energiatárolók telepítésének támogatására. Ebből közel 100 milliárd forintot az ipari energiatárolók fejlesztésére, míg körülbelül 160 milliárd forintot a vállalkozások és családok hasonló célú projektjeire fordítanak.
Az államtitkár szerint Magyarország jól áll a zöldítésben
A politikus hangsúlyozta az energiaszektor zöldítésének fontosságát, kiemelve, hogy Magyarország ezen a téren kifejezetten kedvező helyzetben van. Példaként említette, hogy 2022 óta megduplázódott az ország napenergia-termelő kapacitása, és a tárolási megoldások fejlesztése is zökkenőmentesen halad előre.
Azt szeretnék elérni, hogy 2030-ra legalább 1 gigawattnyi tárolókapacitás álljon rendelkezésre Magyarországon.
A szolnoki projekt hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása a lehető legnagyobb mértékben tiszta, megbízható, biztonságos és gazdaságos legyen. Ez elengedhetetlen a mindennapi életünk kényelméhez és a gazdasági versenyképességünk fokozásához.
Czepek Gábor kijelentette, hogy Magyarország 2024-ben új fejezetet nyitott a villamosenergia-hálózat terhelhetőségének javítását és rugalmasságának növelését célzó fejlesztések terén. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések jelentős előrelépést jelentenek az energetikai infrastruktúra modernizálásában.
A szolnoki energiatároló minden eddiginél nagyobb méretekkel debütál, ezzel új mérföldkőhöz érkezik a város energetikai fejlesztései között.
A közleményben hangsúlyozták, hogy a zöldenergia-hasznosítást serkentő intézkedések keretében a hálózati integrált energiatárolást támogató program már tavaly elérte a támogatói döntések meghozatalát.
A 33 milliárd forintos állami hozzájárulásnak köszönhetően 13 helyszínen összesen 38 megawatt összteljesítményű tárolót telepítenek. A fejlesztések a tervezett ütemezés szerint 2025 nyarára fejeződnek be.
A legnagyobb léptékű projekt keretében az átviteli rendszerirányító MAVIR 15 milliárd forint értékű támogatással egy 20 megawattos energiatárolót létesít Szolnok közelében. Ezzel a létesítménnyel Magyarország legnagyobb ilyen jellegű beruházása valósul meg - emelték ki a szakemberek. Emellett egy másik pályázat, amely a villamosenergia-rendszer tárolási kapacitásának növelését célozza, idén februárban indult el, és összesen 62 milliárd forintos keretösszeggel rendelkezik.
A támogatói döntések nyomán Magyarországon körülbelül ötven ipari energiatároló létesítménye jöhet létre. A sikeresen benyújtott pályázatok összesen elérik a kiírás során kitűzött 440 megawattos kapacitást.
A támogatott vállalatoknak, szervezeteknek legkésőbb 2026 tavaszáig kell elkészülniük az új berendezések telepítésével, hálózatba kapcsolásával. "A pályázat több projektjében is a szolnokit felülmúló kapacitású berendezéseket telepítenek majd" - írta az EM.