Húsvét idején Trump úgy véli, hogy ideje lenne tűzszünetet hirdetni, és májusra már elérhető lenne a tartós béke.


Vastag Csaba felesége megosztotta a titkot, ami miatt eltűnt a nyilvánosság elől: felfedte az okokat, amelyek a háttérben húzódnak - fotóval illusztrálva.

Trump 100 napos béketervéről a Sztrana nevű ukrán híroldal számolt be, amit a Daily Mail szemlézett. Maga a portál is hangsúlyozta, hogy a béketerv valódiságát nem tudják megerősíteni. Zelenszkij pedig szóbeszédnek nevezte, míg a Fehér Ház egyelőre nem kommentálta az esetet.

Különböző források szerint az ukrán elnök reakciója a Trump által javasolt béketervre korántsem volt higgadt. Állítólag dühöngött, mivel megint kihagyták Kijevet a tárgyalásokból, miközben az ukránok jelentős áldozatokat hoztak a konfliktus során.

A jövőbeni tervek szerint február elején Trump és Putyin tárgyalásokat folytathatnának a háború lezárásának lehetséges módjairól. Ezt követően a három érintett elnök – Trump, Putyin és Zelenszkij – közös ülést tartana, valamikor február végén vagy március elején. Azonban ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, Ukrajnának hajlandónak kell lennie az orosz elnökkel való párbeszédre, ami jelenleg a szabályzatuk szerint nem megengedett.

A béketerv kulcsfontosságú aspektusa, hogy húsvét ünnepén, április 20-án, a frontvonal teljes 1000 kilométeres szakaszán tűzszünetet hirdetnek. Ez magával vonja azt is, hogy az ukrán csapatoknak el kell vonulniuk a kurszki térségből.

A tűzszünetet követően a következő lépés egy olyan átfogó tárgyalás lenne, amelyen nem csupán az érintett országok vezetői, hanem európai és más kontinensek államai is részt vennének. A tervek szerint a nemzetközi békekonferenciát április végén rendeznék meg. A tartós béke eléréséhez mindkét félnek le kellene mondania a foglyokról, ami után a kiszivárgott információk szerint május 9-én aláírhatnák a békeszerződést.

A javasolt terv számos jelentős lépést tartalmaz, amelyeket Ukrajnának érdemes lenne mérlegelnie. Az egyik ilyen intézkedés például:

A tervek másik két fontos kitétele, hogy az EU államainak segítenie kell Ukrajna újraépítését, illetve, hogy mostani frontvonal mentén kialakítanak egy demilitarizált övezetet, amit brit és európai katonák őriznek majd.

Related posts