Hidvéghi Balázs: Látványos érdeklődés övezi a Voks 2025-öt


- Nagy jelentőségű és fontos a kutatás, amit a Nézőpont Intézet készített - fogalmazott Hidvéghi Balázs a kutatóintézet sajtótájékoztatóján. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára jelezte, hogy józanul mérlegelve nem lehet támogatni Ukrajna felvételét az EU-ba. Ezt pedig a legtöbb közép-európai polgár is elutasítja.

- tette hozzá.

A Voks 2025 szavazás, amely a kormány egyik legsikeresebb hasonló kezdeményezése, jelenleg széleskörű érdeklődés övezi. Az államtitkár bejelentette, hogy a június 20-ig tartó szavazás során hamarosan újabb részvételi statisztikákat fognak nyilvánosságra hozni. Kifejezte reményét, hogy más országok is csatlakoznak ehhez a folyamathoz, és megkérdezik polgáraikat az ukrán tagságról.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője, legújabb felmérésüket ismertetve rámutatott, hogy Közép-Európában egyre szélesebb körben érezhető az ellenállás Ukrajna EU-s csatlakozásával kapcsolatban. Kiemelte, hogy míg Lengyelország korábban szilárd támogatója volt Ukrajnának, most már egyre kritikusabb a hozzáállásuk az ukrán tagsággal kapcsolatban. További figyelemre méltó példa, hogy Ausztriában is növekvő ellenállással találkozik Ukrajna EU-ba való felvételi kérelme, míg Csehország és Románia helyzete inkább bizonytalan, billegő álláspontot képvisel.

Boros Bánk Levente bemutatta a Nézőpont Intézet részletes elemzését, amely húsz meggyőző érvet sorakoztatott fel arról, hogy Ukrajna jelenleg nem alkalmas az EU-tagságra. Az elemzés hangsúlyozza, hogy ez a helyzet sem az Európai Unió, sem Magyarország számára nem lenne kedvező.

- rögzítette a Nézőpont Intézet politikai elemzési vezetője.

A jelzett aggályok szerint káros következményekkel járna, ha Ukrajna belépne az Európai Unióba. Ez nemcsak Magyarország költségvetését terhelné meg, hanem a bevételeink csökkenését is eredményezné. Az országunk érdekérvényesítő képessége is gyengülne, hiszen a magyar uniós képviselők létszáma csökkenne, míg Ukrajna az Európai Tanácsban vétójoggal bírna. Ezenkívül Ukrajna szavazati súlya a tanácsban négyszerese lenne a magyar súlynak, ami tovább csökkentené hazánk befolyását a döntéshozatal során.

Related posts