A Fidesz hiánya érezhető volt: Hódmezővásárhely költségvetésének elfogadása megtörtént.

A városi önkormányzat idei költségvetését csütörtöki ülésén, 17,918 milliárd forintos főösszeggel fogadta el.
A Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) képviselői támogatták a javasolt rendeletet, míg a Fidesz-KDNP frakció tagjai távol maradtak a testületi ülésről. Markó Csaba, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője a döntés mögött azt az érvet említette, hogy ezzel szerették volna felhívni a figyelmet arra, hogy a költségvetés a reménytelenség és a stagnálás szimbóluma. Ahelyett, hogy valós fejlődést és a város jövőjét formáló projekteket indítanának, Hódmezővásárhely továbbra is egy helyben toporog. Ráadásul a brutális ár- és adóemelések mellett a város vagyona is elkezdődött kiárusításának folyamata – tette hozzá Markó.
Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere, hangsúlyozta, hogy a város költségvetése, a kihívások ellenére, lehetőséget teremt a fejlődésre. Az önkormányzat elkötelezett a tartozások csökkentése mellett, valamint a vállalkozások adóterheinek mérséklése érdekében is lépéseket tesz. Ennek eredményeként számos izgalmas fejlesztés valósul meg a városban, amely hozzájárul Hódmezővásárhely jövőjének építéséhez.
A legutóbb elfogadott rendelet értelmében az önkormányzat számára a központi költségvetésből érkező támogatás idén 3,5 milliárd forintra emelkedik, ami 72 millió forinttal több, mint a tavalyi összeg. Emellett az önkormányzat által befizetett szolidaritási hozzájárulás 577 millió forintra nőtt, ami 97 millió forinttal magasabb az előző évhez képest. A büdzsé tervezésekor az önkormányzat arra számít, hogy a központi költségvetéstől 600 millió forint rezsitámogatást is kap.
A költségvetés 755 millió forintnyi tartalékkal gazdálkodik, melynek forrása szinte teljes mértékben a tervezett ingatlanértékesítésekből származna. Ahogy a polgármester is megjegyezte, a Hódmezővásárhelyi Ótemplomi Református Egyházközség által megvásárolni szándékozott két iskolaépület eladási ára szolgálna e tartalék fedezeteként.
Az önkormányzat által tervezett iparűzésiadó-bevétel 3,25 milliárd forintra rúg, míg az emelt építményadó 894 millió forintot, a folyamatosan növekvő telekadó pedig 428 millió forintot hoz a konyhára. Ennek köszönhetően a teljes helyiadó-bevétel összesen 4,6 milliárd forintra emelkedik.
Az év kezdetén az önkormányzat és annak cégei összesen több mint 3,1 milliárd forint hitelállománnyal rendelkeztek. Ezt követően a várost 741 millió forintnyi adósságszolgálati kötelezettség sújtja, amely magában foglalja a tőketörlesztést és a kamatfizetést.
A működési költségek összesen 12,156 milliárd forintot tesznek ki, amely magában foglalja a hiteltörlesztéseket is. Ebből a legnagyobb tételt, 4,5 milliárd forintot, a személyi kiadások jelentik. Hódmezővásárhely önkormányzata 143 millió forintot szán közvetlen szociális támogatásokra.
A város költségvetésében 4,1 milliárd forint összegű beruházás és fejlesztés van napirenden, melyek között több olyan projekt is szerepel, ami a városházát érinti. A homlokzat rekonstrukciójára 261 millió forintot terveznek elkülöníteni, továbbá a jövőbeni tervek között szerepel a tavaly megvalósított torony díszkivilágításának korszerűsítése is. A fejlesztések finanszírozásának jelentős részét, 2,5 milliárd forintot, uniós támogatás formájában kívánják biztosítani.
A közgyűlés döntése révén jelentős változásokra lehet számítani a helyi építési szabályzatban, hiszen eltörlik a mártélyi üdülőterületen harminc éve fennálló építési tilalmat. Ez a lépés új lehetőségeket teremt a terület fejlesztésére és a közösség bővülésére.
A képviselőtestület határozott a város közétkeztetési szolgáltatásait nyújtó Prizma-Food Kft. díjainak módosításáról. A döntés értelmében februártól a gyermekétkeztetés esetében 6,5%-os, míg a szociális ellátás terén márciustól 9%-os díjemelés lép életbe. Ez az önkormányzat költségvetését idén összesen 51 millió forint többletkiadással terheli.
A legújabb rendeletmódosítás szerint Hódmezővásárhelyen március elejétől 15%-kal nőnek a köztemetőkben esedékes díjak.