Hatalmas etikai dilemmák közepette végül a biológiai szülők kapták vissza az elcserélt izraeli lombikbébit.
Háromezer év után újra Salamon király bölcsességére volt szükség. Kinek jár a gyerek? Aki a petét adta, vagy aki megszülte? A bíróság végül annak ítélte a kórházban elcserélt embrióból született gyermeket, aki nem akarta ,,kettévágni" őt.
Képzeljünk el egy fiatal házaspárt, akik régóta vágynak arra, hogy családot alapítsanak, de a sors furcsa játékot űz velük. Hónapokig járnak a legmodernebb kezelésekre, beleértve a szteroidokat, petesejt-levételt és végül a beültetést az izraeli Asszúta kórház falai között. A kimerítő várakozás után végre megérkezik a várva várt hír: a kismama pocakjában új élet kezdődött. Ahogy telnek a hetek, a fiatalok izgalommal és reménnyel látogatják a kötelező orvosi vizsgálatokat. A harmadik trimeszterben azonban elérkezik a pillanat, amikor a genetikai vizsgálatra kerül sor. A szívükben lévő boldogság hirtelen megrendül, amikor a doktor zavarodott arccal közli velük a megdöbbentő hírt: a kisbaba, akit várnak, nem az ő vérükből származik. Az embriót a termékenységi klinikán véletlenül elcserélték, és a gyermek, akire oly régóta vártak, idegen genetikai örökséggel bír. Az életük gyökeresen megváltozik, ahogy szembesülnek a valósággal, és elkezdik mérlegelni, mit jelent ez számukra és a jövőjükre nézve.
Az anya végül úgy dönt, hogy világra hozza a csecsemőt, és saját gyermekeként neveli fel. Azonban a kórháznak ebben az esetben kötelező értesítenie a vér szerinti szülőket. Egy év telik el, mire a nyilvántartásban kiderül, hol akadtak el a dolgok. Ráadásul a felfedezett biológiai szülőknek ez alatt az idő alatt nem született saját gyermekük, így nem haboznak: ők szeretnék magukhoz venni a kislányt és felnevelni őt.
A bírósági drámák és etikai dilemmák szerelmeseinek itt köszönt ránk a feszültség. Két pár számára azonban az életük végéig tartó bűntudat és kérdések nélküli válaszok keresése kezdődik el.
A gyermek elhelyezésével kapcsolatban per indult, mivel mindkét szülőpár követeléseket támasztott a kisbaba iránt. Oved Eliasz bíró a legfrissebb ítéletében megjegyezte, hogy két alapos szakértői véleményt is megkapott. Az egyik szakértő a gyermek nevelőszüleinél való tartás mellett érvelt, míg a másik szakértő azt ajánlotta, hogy a gyermeket biológiai szüleihez kellene visszaadni.
A bíró úgy döntött, hogy Daniel Gottlieb pszichológus álláspontját fogadja el, amely szerint ,,a lány átadása genetikai szüleinek és a velük élés előnyei meghaladják azt a kárt, amelyet a gyermek kiemelése okoz eddigi családjából". Az érvelés szerint a genetikai szülőkkel élés előnyösebb egyebek közt a jövőbeni identitás kialakításának szempontjából, a család leszármazásához való kapcsolódásában, a hasonló családtörténetben, a fiziológiai hasonlóságban, a családi értékekben, az elkövetett hiba narratívájában, az édestestvérek lehetőségében. A pszichológus szerint mindazonáltal az elválasztást a nehézségek enyhítésének érdekében "fokozatosan, felügyelettel és intelligensen" kell végrehajtani, a két szülőpár együttműködésével.
A "hiba következtében életed első éveiben velük nőttél fel, akikkel időnként találkozunk" narratívája sokkal érthetőbb és befogadhatóbb, mint az a történet, amely szerint "tévedésből nevelőszülőknél éltél, és néha találkozol a biológiai szüleiddel". Az utóbbi megközelítést a bíró rendkívül nehéznek találta az érintettek számára. A pszichológust az is motiválta a gyermek átadásának javaslatában, hogy míg a nevelőszülők elutasították a biológiai szülők szerepét az - izraeli médiában Szófia néven ismert - kislány jövőjében, addig a biológiai szülők empátiát mutattak a nevelőszülők iránt, és nem zárták ki a jövőbeli kapcsolat lehetőségét velük. Ez a kettősség a szülői kapcsolatokban és a gyermek érzelmi biztonságában kulcsszerepet játszik.
A szakértő véleménye szerint e meglátások alapján a nevelőszülők hatékonyabban tudják majd közvetíteni a gyermek életének történetét. Az általuk tanúsított képességek, helyzet- és rálátásuk révén érettebben és önállóbban képesek elemezni a bonyolult szituációkat, figyelembe véve a kislány szükségleteit és szorongásait is a szempontrendszerükben.
Az édesanya, aki eddig szeretettel nevelte a gyermekét, mély megdöbbenéssel reagált az ítéletre, és bejelentette, hogy fellebbezési kérelmet nyújtanak be. "Szófia hazatér, hogy azzal a családdal éljen, ahol valójában születnie kellett volna. Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megvédjük őt, és békés környezetben nevelhessük fel. Szívből örülünk, és alig várjuk, hogy végre a karjainkba zárhassuk a lányunkat, és ő is viszonozhassa az öleléseinket, amelyeket olyan hosszú ideje nélkülözünk" – nyilatkozták a genetikai szülők.