Brüsszelben jelentős adóreformról határoztak, amely sokak számára kedvező változásokat hozhat.

2025. május 6-án ismételten felfedezzük, miként befolyásolja a LegalTech és a DigitalCompliance a vállalatok versenyképességét. Emellett részletesen áttekintjük azokat a kulcsfontosságú jogi és szabályozási aspektusokat, amelyek alapvetően meghatározzák a digitális térben való vállalati megjelenést.
Az Európai Tanács bejelentette, hogy a legújabb intézkedés keretében politikai megállapodást kötött egy új uniós irányelvről, amely a DAC9 néven ismert. Ennek célja, hogy fokozza a tagállami adóhatóságok közötti együttműködést, ezáltal elősegítve a vállalatok valódi adófizetési kötelezettségeinek betartását. A bejelentést az EU pénzügyminisztereinek legutóbbi tanácskozását követően tették.
A Tanács döntése alapján az Európai Bizottság feladata lesz egy operatív és ambiciózus cselekvési terv kidolgozása, amely a tagállamokkal és egyéb érintettekkel folytatott konzultációt követően, 2025 őszéig készül el.
Az intézkedések egy részét az adóelkerülés elleni irányelv (ATAD), valamint az adóügyi adminisztratív együttműködésről szóló irányelv (DAC) felülvizsgálata keretében hajthatják végre.
A cél a vállalati jelentéstételi követelmények egyszerűsítése, valamint az adóhatóságok közötti együttműködés hatékonyabbá tétele.
A DAC9 irányelv egyik legfontosabb célkitűzése a minimumadózás átláthatóságának növelése, amely összhangban áll az OECD/G20 által kidolgozott "Pillar 2" keretrendszerrel. Ennek keretében a multinacionális és jelentős belföldi cégek számára előírás, hogy legalább 15%-os effektív társasági adót fizessenek. Az új szabályozás lehetőséget biztosít arra, hogy az érintett vállalatok egységes adóbevallási formátumot alkalmazzanak, amelyet minden tagállam kötelezően elfogad.
Ezzel a megoldással mérsékelhetők az adminisztratív kötelezettségek, ugyanakkor a nemzeti adóhatóságok egyszerűbben juthatnak hozzá a fontos adatokat tartalmazó információkhoz.
"A legnagyobb multinacionális vállalatok minimumadóztatásának végrehajtása újabb lépés a tisztességes adózás irányába. Az egységes adóbevallási formátum jelentősen leegyszerűsíti a vállalatok kötelezettségeit, miközben fokozza az adóhatóságok közötti együttműködést" - közölte Andrzej Domański, Lengyelország pénzügyminisztere a döntés kapcsán.
A DAC9 irányelv emellett a tagállamok közötti automatikus adóügyi információcserét is fokozza, ami megnehezíti a vállalatok számára az adóelkerülésre irányuló praktikák alkalmazását.
Az újonnan bevezetett rendszer lehetővé teszi az adózási eljárások átláthatóságát, és garantálja, hogy a vállalatok ott teljesítsék adókötelezettségeiket, ahol valóban folytatják gazdasági tevékenységüket.
A következő fázisban a DAC9 irányelv jogi ratifikálása valósul meg, ezt követően pedig az EU Hivatalos Lapjában való megjelenése után lép életbe.
A tagállamoknak 2025. december 31-ig kell integrálniuk a szabályozásokat a nemzeti jogrendszerükbe, függetlenül attól, hogy a Pillar 2 direktíva alkalmazását késleltetik-e vagy sem.
A legújabban jóváhagyott intézkedések szerves részét képezik az EU átfogó versenyképességi reformjának, amelyet az Európai Tanács már 2024 áprilisában támogatott. A döntéshozók célja, hogy garantálják az egységes piac zökkenőmentes működését, miközben elkerülik a túlzott szabályozási terheket, és előmozdítják a vállalatok közötti tisztességes versenyt.