Hamarosan újra megnyílhat a lehetőség, hogy ismét húskészítményeinket exportáljuk Japánba - értesült a Magyar Mezőgazdaság.

Hétfőn Tokióban a tárcavetető Hirofumi Takinamival, Japán mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszterhelyettesével tartott megbeszélést.
A megbeszélés során a tárcavezető hangsúlyozta, hogy Magyarország már több mint másfél évszázadon át ápol diplomáciai kapcsolatokat Japánnal, ami a két ország közötti kapcsolatok mély gyökereire utal, és remek alapot szolgáltat a jövőbeni együttműködéshez. Nagy István kifejezte elismerését az Oszakai Világkiállítás megszervezésével kapcsolatban, kiemelve, hogy Japán olyan fontos és mindenki életét befolyásoló témákat emel ki, mint az innováció, az újrahasznosítás és a fenntarthatóság.
A miniszter rámutatott, hogy a globális szinten tapasztalható állatbetegségek elleni hatékony intézkedések megvalósítása napjainkban egyre nehezebb feladatot jelent.
A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a magyar sertéshús vonatkozásában a regionalizációt korábban az elsők között ismerte el Japán. Így most is az az érdekünk, hogy a térségbe érkező magyar húsexport helyreálljon és újra zökkenőmentes legyen, ami a magyar gazdák számára is kiemelt jelentőségű.
Magyarországon magas szintű állategészségügyi, illetve járvány megelőzési munka folyik és alapvető érdekünk a vásárlói bizalom, valamint a fertőzésektől mentes állatállomány fenntartása. Hazánk kész minden megfogalmazódó kérdésre megnyugtató választ adni Japán számára. Magyarországon várjuk a távol-keleti ország küldöttségét, hogy a hazai intézkedésekről személyesen is meg tudjanak győződni - hangsúlyozta Nagy István.
Az egyeztetés során a halászati és fenntarthatósági kérdések is középpontba kerültek. A miniszter véleménye szerint fontos, hogy Japán saját hatáskörében dönthessen az ázsiai őshonos angolnával kapcsolatos ügyekben.
A találkozó során Nagy István, a magyar agrárminiszter, lehetőséget teremtett arra, hogy meghívja tárgyalópartnerét a szeptemberi Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárra, amely hazánkban kerül megrendezésre. Ezzel párhuzamosan a japán miniszterhelyettes arra ösztönözte az agrárminisztert, hogy Magyarország aktívan vegyen részt a 2027-es Nemzetközi Kertészeti Kiállításon Jokohamában.