Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, hatalmas területek válhatnak teljesen lakhatatlanná az ember számára a Földön.

Március 6-án a figyelem középpontjában az ESG-szempontok állnak, belemerülve a megfelelés kihívásaiba és a zöld átállás gyakorlati megoldásaiba. Fedezd fel a legfrissebb információkat és részleteket a közelgő ESG konferenciánkról a megadott linken!
Ahogyan korábban már említettük, 2024-re a Föld globális átlaghőmérséklete az ipari forradalom előtti szinthez képest elérte a Párizsi Klímaegyezmény által kulcsfontosságúnak tartott 1,5 Celsius-fokot. Ez a mérföldkő jelentős figyelmeztetés a klímaváltozás hatásaira és a sürgető intézkedések szükségességére.
A kutatók jelenleg arra hívják fel a figyelmet, hogy egy újabb 0,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés várható.
Megháromszorozhatja azokat a területeket, amelyek annyira forrók, hogy az emberek számára már nem alkalmasak lakóhelyként.
A szakértők véleménye alapján ez körülbelül olyan nagyságú földterületet jelölne, mint az Egyesült Államok összesített területe.
A 60 év feletti korosztály számára, akiknek szervezete különösen érzékeny a szélsőséges hőségre, a veszélyeztetett területek aránya a Föld szárazföldi részein akár 35 százalékra is nőhet. Ez drámai emelkedést jelent a jelenlegi 21 százalékhoz képest. Tom Matthews, a londoni King's College klímakutatója figyelmeztet arra, hogy a 2 Celsius-fokos globális felmelegedés súlyos, akár halálos következményekkel is járhat.
A kutatók előrejelzései alapján, ha a hőmérséklet 4 Celsius-fokkal nőne az ipari forradalom előtti szinthez viszonyítva,
a Föld szárazföldi területeinek 40 százalékán alakulna ki az emberi szervezet számára "kompenzálhatatlan hőség" a felnőttek számára.
Ha ez valóban bekövetkezne, csak a magasabb szélességi körökön fekvő területek és a mérsékelt övezet hűvösebb régiói maradnának élhetőek a bolygónkon. A "kompenzálhatatlan hőség" a szakemberek megfogalmazása szerint azt jelenti, hogy olyan körülmények alakulnak ki, amelyekben a test több hőt vesz fel, mint amennyit képes leadni a belső hőmérséklet stabilizálása érdekében.
A helyzet még súlyosabb lehet, ha nem sikerül csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását és megállítani az ökoszisztémák pusztulását. 4-5 fokos emelkedés esetén egyes régiókban minden korosztály számára életveszélyes szintet érhet el a hőség. Éppen ezért, a klímakutatók szerint elengedhetetlen az áttérés a megújuló energiaforrásokra.