Ha a 9 jel közül 6-ot észlelsz egy ismerkedés során, akkor érdemes óvatosnak lenned, mert valószínűleg nem a legkedvezőbb helyzetbe kerültél.


A birtokló, kontrolláló magatartás jelei például, ha a partnered nagyon gyakran rádír és érdeklődik minden lépésed felől

A bántalmazó kapcsolatokat könnyebb el sem kezdeni, mint kikeveredni belőlük. Százszázalékosan megbízható védekező stratégia nem létezik ellenük - már csak ezért sem hibáztatható soha, senki, aki áldozattá válik! Azzal azonban, ha ismerkedéskor nem hagyjuk, hogy elvakítson minket a rózsaszín köd, hanem résen vagyunk, az esélyét csökkenthetjük annak, hogy később sérüljünk.

Azt, ahogyan a társkeresés során igyekszünk boldogulni, hasonlíthatjuk a közlekedéshez is. El akarunk jutni A-ból B-be: a szingliségből a boldog párkapcsolatba. Elindulunk, és ahogy haladunk előre, időnként útkereszteződésekhez érünk. Ilyenkor, ha nem akarunk balesetet szenvedni, figyelnünk kell a lámpa jelzéseit. Piros: állj meg! Sárga: mehetsz, de óvatosan! Zöld: mehetsz előre nyugodtan - DE az újabb kereszteződésnél is figyeld a jelzéseket!

Ha a következő jeleket észleled, érdemes fontolóra venni a kapcsolat megszakítását vagy az ismerkedés leállítását, mivel nagy a valószínűsége, hogy veszélybe kerülsz! Nem csupán a fizikai bántalmazás lehet aggasztó, hiszen a lelki abuzálás is komoly, hosszú távú következményekkel járhat.

Ismerkedés során mindannyian a legelőnyösebb oldalunkat igyekszünk bemutatni. Azonban ha valaki már ebben a kezdeti fázisban is képes dühkitörésekre, kiabálásra vagy akár tárgyak rombolására, az komoly kérdéseket vet fel a jövőbeli viselkedésével kapcsolatban. Hogyan fog reagálni, ha már egy szorosabb kapcsolatban olyan helyzet adódik, ami nem tetszik neki? Gyakran azonban az agresszió jelei nem olyan nyilvánvalóak, és sok esetben a bántalmazó személyek ügyesen elrejtik valódi szándékaikat. Az agresszorok gyakran képesek kontrollálni indulatukat, ha a körülmények megkívánják, ám más, szubtilis módokon mégis árulkodhatnak a belső feszültségeikről és a potenciális veszélyekről.

Mennyire jóleső érzés, amikor a leendő társad rendszeresen érdeklődik irántad, és kíváncsi arra, hogy telnek a napjaid! Azonban, ha a kíváncsisága átlép egy határt, és minden lépésedről részletesen faggatni kezd (például, hogy hol jártál, miért mentél oda, kikkel találkoztál, és honnan ismered őket), az már egy figyelmeztető jel lehet. Ha emellett folyamatosan hívogat, és néha még anélkül is megjelenik a közeledben, hogy előre megbeszéltétek volna, az kényelmetlen szituációkat okozhat, és bizonyos fokú nyomást gyakorolhat rád. Ez a birtoklási vágy jele, ami a kapcsolatban nem feltétlenül egészséges.

Ha nemtetszését fejezi ki, ha nem töltöd vele minden percedet, mert a családtagjaiddal vagy a barátaiddal is találkozol, akkor valószínűleg kontrollálni akar és meg akarja akadályozni, hogy erre bárki figyelmeztessen téged.

Ha azt mondja, hogy "te nem vagy olyan, mint a többi nő", elsőre hízelgő lehet, de érdemes rákérdezni, hogy miért. Ha ugyanis kiderül, hogy az összes többi nőről lesújtó véleménye van, akkor csak idő kérdése, hogy rólad is az legyen neki. Ha az exeit csak becsmérelni tudja, és a saját felelősségét még részben sem ismeri el a korábbi kapcsolatai zátonyra futásában, szintén menekülj.

Az alkalmi kapcsolatok, a barátság extrákkal és a situationship világában, ha te nem igazán érzed magad otthon ebben a műfajban, valószínűleg örömmel tapasztalod, ha valaki komoly szándékokkal közelít hozzád. Ugyanakkor, ha a partnered sürgeti az olyan "mérföldköveket", mint például a szexuális kapcsolat, a közös élmények nyilvánosságra hozása, a szülőkkel való találkozás vagy az összeköltözés, anélkül, hogy figyelembe venné a te érzéseidet és tempódat, akkor fennáll a veszélye, hogy csupán a saját igényeit szeretné kielégíteni, és minél hamarabb szeretne magához láncolni.

Rob Andrew ausztrál pszichológus, a kapcsolati erőszak szakértője szerint a "nem-teszt" kiváló módszer annak felmérésére, hogy leendő bántalmazóval van-e dolgunk. Figyeld meg, hogyan reagál a partnered, ha (akár a legkisebb dologban is) nemet mondasz neki (pl. más programot javasolsz, mint amit ő felvetett), vagy valamivel kapcsolatban meggondolod magad (pl. lemondasz egy megbeszélt találkozót).

A kontrolláló hajlamú férfiak ilyenkor nem egyszerűen a csalódottságukat fejezik ki (azzal semmi gond), hanem zaklatottan, indulatosan reagálnak. Ha a partner mindenben egyedül akar dönteni, később nem csak az lesz a tét, hogy hol töltsétek az estét, hanem hogy mit vehetsz fel, kivel beszélhetsz, hol lakjatok, folytathatod-e a hobbidat, veled maradhat-e a kisállatod stb.

Biztosan furcsállod, hogy ez is felkerült a listára, hiszen ki nem szereti, ha udvarolnak neki és gyönyörűnek, okosnak, különlegesnek stb. tartják? Ez önmagában rendben is lenne, csakhogy ha valaki nagy szavakkal dobálózik akkor, amikor még alig ismeritek egymást, elég esélyes, hogy csak manipulálni akar. (Pl. "te vagy a lelki társam", "egész életemben csak rád vártam", "ilyet soha még nem éreztem senki iránt" stb.)

Ez önmagában még nem jelent bántalmazást, így csupán sárga jelzésként értelmezhető - azonban egy olyan személlyel, aki nem tisztában a saját identitásával, vágyival és cselekedeteinek mozgatórugóival, hosszú távon igen nehéz fenntartani a kapcsolatot. (Például, mivel az ilyen emberek könnyen befolyásolhatóak, nemcsak te leszel az, aki hatással van rájuk.) Igen, léteznek olyanok, akiknek a szerelem inspirációt és célokat ad - viszont a legrosszabb forgatókönyvben a belső bizonytalanságok miatti frusztráció bántalmazó magatartásba is átfordulhat.

Ha a partnered titkolózik a dohányzásról, alkoholfogyasztásról vagy esetleg más szerek használatáról, és egyre inkább világossá válik számodra, hogy nem képes mértéket tartani, akkor ez a helyzet a jövőben komoly nehézségeket okozhat. Hosszú távon nem biztos, hogy olyan személlyel szeretnél együtt lenni, aki könnyen befolyásolható, gyenge az önkontrolljában, és aki nem rendelkezik hatékony módszerekkel a problémái kezelésére.

A legfőbb biztató jel az, ha tiszteletben tartja, hogy te mit akarsz és ahhoz tartja magát akkor is, ha ő mást szeretne. Például, ha nemet mondasz a hazakísérésre, nem tukmálja rád magát. Ha le akarod tenni a telefont, engedi, hogy elköszönj. Ha haza akarsz menni, nem tart vissza. Ha szintet szeretne lépni a kapcsolatotokban, te viszont még nem tartod időszerűnek, akkor nem erőlteti - egyáltalán, a szintlépésekről közösen döntötök.

Nem csupán a külsőd és a közös intim pillanatok számítanak számára, hanem minden, ami téged a legjobban foglalkoztat. Legyen szó vizsgáról, prezentációról vagy bármilyen fontos mérföldkőről a tanulmányi vagy szakmai pályafutásodban, ő melletted áll, és osztozik az izgalmakban. Nincs szükség arra, hogy egyformán érdeklődjetek a hobbik iránt; ő tiszteletben tartja, ami neked fontos, és megérti, hogy ezekre az élményekre időt és energiát szánsz. Az életedet könnyebbé és gördülékenyebbé varázsolja, nem pedig bonyolultabbá.

A sikeres kapcsolat titka abban rejlik, hogy a partnered ne csak tolerálja a létezésedet, hanem aktívan támogassa a fejlődésedet. Olyan társra van szükséged, aki nem próbál meg lenyomni, hanem éppen ellenkezőleg: arra ösztönöz, hogy ragyogj, szárnyalj, valóra váltsd az álmaidat. Az ilyen emberek megtalálása nem mindig egyszerű, de megéri a várakozást, hiszen a kevesebb sosem elegendő. Ha szerelmes vagy és tele vagy reménnyel az új kapcsolat iránt, könnyen hajlamos lehetsz elengedni a magasabb elvárásaidat. Ám hidd el, hosszú távon ez csak csalódáshoz vezethet. Jobb inkább lezárni azokat az ismerkedéseket, amelyek már az elején vörös zászlókat mutatnak, hiszen így teret adsz azoknak, akik valóban értékelni tudják a társaságodat és támogatni fognak a saját utadon. Az igazi társ megtalálása nemcsak lehetőség, hanem egyben kihívás is, de a végén megéri a fáradozást.

Related posts