Radikális változások várhatóak az agrártámogatások rendszerében, amely már most is heves ellenállást váltott ki az érintettek körében – számol be az Agro Napló.

Az Agrárszektor hírei szerint az Európai Bizottság új megközelítést dolgozott ki a mezőgazdasági támogatási rendszer reformjára. Ez a friss rendszer a politikai feszültségeket a nemzeti kormányokra terheli, miközben a nagyobb szereplők számára elérhetetlenné teheti a támogatásokat. Az első visszajelzések máris éles kritikákat fogalmaznak meg - számolt be róla a Politico.
A Közös Agrárpolitika reformja körüli viták során egy szivárgott dokumentum alapján Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke olyan irányvonalat tervez, amely 2027 után jelentős változásokat hoz az EU támogatási rendszerében. A javasolt átalakítás révén a mezőgazdasági költségvetés megmarad, viszont a politikai feszültségeket és vitákat a tagállamok vállára helyezi.
A Közös Agrárpolitika (KAP) látszólag továbbra is létezik, de valójában egy szélesebb nemzeti finanszírozási keretrendszerbe integrálódik a regionális és kohéziós alapokkal együtt. Ez a változás arra kényszeríti a mezőgazdasági minisztereket, hogy hazájuk határain belül harcoljanak a csökkenő pénzügyi források elosztásáért.
A mezőgazdasági támogatások átalakítása von der Leyen átfogó tervének része, amely az EU hétéves költségvetési stratégiáját írja újra. A Bizottság, amely szerdán mutatja be költségvetési reformjavaslatát, ezt egyszerűsítésként állítja be, miközben a KAP-nak kevesebb pénzből kell többet teljesítenie - írja a portál. A KAP hagyományosan az EU egyik legnagyobb költségvetési tétele, amely közel 400 milliárd eurót juttat az uniós gazdaságoknak és vidéki közösségeknek hétévente. Bár a Bizottság ragaszkodik ahhoz, hogy a KAP továbbra is az uniós politika pillére marad, a költségvetés várhatóan 15-25 százalékkal csökken a jelenlegi szinthez képest.
A frissített rendszer keretein belül a tagállamok feladata, hogy meghatározzák, ki számít "aktív gazdálkodónak", valamint hogy milyen módon irányítják a jövedelemtámogatásokat, mindezt szigorúbb feltételek mellett.
Brüsszel ajánlásokat fogalmazott meg a kisgazdaságok, fiatal gazdálkodók, nők és hegyvidéki termelők támogatására, azonban nem kötelező érvényű szabályokat állapít meg. A tervezet értelmében, ahogy a gazdálkodó által művelt terület növekszik, úgy az uniós támogatás hektáronkénti mértéke csökken.
A jelentős földtulajdonosok támogatását 100 000 euróra korlátoznák, ami már jó ideje viták tárgya. Ezt az elképzelést a mezőgazdasági lobbi csoportok évek óta ellenzik.
Aggályok merültek fel, hogy a különböző nemzeti megközelítések eltérően finanszírozott és versengő mezőgazdasági rendszerekhez vezethetnek az EU 27 országában. A nemzeti agrárminiszterek számára a reform belpolitikai szempontból is "forró krumpli", mivel meg kell védeniük a gazdálkodóknak szánt pénzeket más kormányzati szervekkel szemben.
A Közös Agrárpolitika sikeresen teljesít, és kulcsszerepet játszik Európa stratégiai függetlenségében. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ártalmat okozzunk annak, ami már bevált és hatékonyan működik.
- nyilatkozta José Manuel Fernandes portugál mezőgazdasági miniszter Brüsszelben. A gazdálkodók attól tartanak, hogy a mezőgazdaság beolvasztása egy szélesebb költségvetési sorba megkönnyíti a pénzügyminisztériumok számára, hogy a KAP-pénzeket más prioritásokra csoportosítsák át. Luc Vernet, a Farm Europe ágazati csoport képviselője úgy fogalmazott:
Ez a javaslat teljes mértékben elfogadhatatlan a gazdálkodói közösség tagjai számára.
Az első jele annak, hogy von der Leyen költségvetési átalakítása visszaüthet, már szerdán megmutatkozhat, amikor a gazdálkodók traktoraikkal visszatérnek Brüsszelbe, éppen amikor a Bizottság hivatalosan bemutatja javaslatát. A valódi harc azonban csak most kezdődik, és évekig tartó feszült tárgyalásokat indít el az Európai Parlamenttel és a nemzeti kormányokkal.