A szív egészségének megőrzése – tanácsok egy szívspecialistától A szívünk az életünk középpontja, ezért elengedhetetlen, hogy figyelmet fordítsunk rá. Egy szívorvos megosztotta velünk a legfontosabb tanácsokat, amelyek segíthetnek abban, hogy szívünk hos


A szívünk egészségére jellemzően csak negyvenéves korunk után kezdünk komolyabban odafigyelni, azonban érdemes tudni, hogy az érelmeszesedés már a tinédzserek körében is egyre gyakoribbá válik – hívja fel a figyelmet egy kardiológus szakértő.

Ami a szív- és érrendszeri betegségeket illeti, a férfiak valamivel nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint a nők. A férfiaknál ugyanis a természet kevesebb ösztrogén hormont biztosít, amelyből a nők - legalábbis a menopauzáig - lényegesen többet termelnek. "Az ösztrogén bizonyos mértékig védő hatással bír ebben a tekintetben. A menopauza után azonban a nők utolérik a férfiakat a szív- és érrendszeri betegségekben" - mondja Dr. Ivan Majerčák kardiológus és belgyógyász, Kassáról.

Azonban a kockázati tényezők, amelyeket saját magunk is képesek vagyunk formálni – mint például az elhízás, a sófogyasztás, az alkoholfogyasztás, a fizikai aktivitás szintje vagy a stresszkezelés – mindkét nemre egyaránt kihatnak. Tőlünk függ, hogy ezek milyen mértékben befolyásolják egészségünket.

A vörösbor és a szív titokzatos kapcsolata A vörösbor nem csupán egy ital; ősidők óta a szenvedély, a szerelem és a titkok szimbóluma. Ahogyan a szőlőszemek érnek a napfényben, úgy a szív is gazdagodik az élményekkel, érzelmekkel. A vörösbor mély, gazdag színe és gazdag ízvilága tökéletesen tükrözi a szív tűzét és mélységét. A bor fogyasztása során nem csak az ízek varietását tapasztaljuk meg, hanem egyfajta érzelmi utazásra is indulunk. A középkori legendák szerint a vörösbor képes volt megerősíteni a szív erejét, és segíteni a lélek gyógyulását. A borral való koccintás nem csupán egy szokás; ez egy szent pillanat, amikor két ember összekapcsolódik, és szívük ritmusát egyesíti. A modern kutatások is alátámasztják, hogy a vörösbor mértékletes fogyasztása jótékony hatással van a szív egészségére. Az antioxidánsokban gazdag bor segít megőrizni a szív rugalmasságát, és csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. Így a vörösbor nemcsak egy ízletes ital, hanem egészségünk őrzője is lehet. A vörösbor és a szív mítosza tehát nem csupán romantikus ábránd; ez egy mély, időtlen kapcsolat, amely összeköti az emberiséget a szeretet és a gondoskodás szálain. A következő alkalommal, amikor egy pohár vörösbort emelsz a szívedhez, emlékezz arra, hogy ez a pillanat több, mint csupán egy ital; ez a szenvedély, a művészet és az élet ünneplése.

Bizonyára Ön is hallott már arról, hogy a vörösbor mértékletes fogyasztásával javíthatjuk a szív- és érrendszerünk egészségét. Jóváhagyja-e a kardiológus a vacsorához fogyasztott pohár bort? "Sajnálom, de az orvostudománynak nem sikerült bebizonyítania, hogy az alkohol egészséges lenne. A kutatók odáig jutottak, hogy a napi egy üveg vörösbornak bizonyos szívvédő hatása van" - mondta az orvos.

Ahogy telnek az évek, úgy egyre kevesebb étel marad.

Vannak bizonyos megelőző lépések, amelyeket a kardiológusok határozottan ajánlanak. Például, ahogy öregszünk, érdemes csökkenteni a tányérunkon található ételek mennyiségét. "Az életkor előrehaladtával az anyagcserénk energiafelhasználása csökken. Egyszerű szavakkal: kevesebb ételt kellene fogyasztanunk. Az a mennyiség, amit egy tizenöt éves fiú megeszik, nem megfelelő egy hatvanéves férfi számára, mert az hízáshoz vezethet" - részletezi a szakértő.

Az idősebbek egy dologban mégis példát vehetnének a fiataloktól

"A súlyzós edzés gyakran a fiatal férfiak privilégiumának tűnik az edzőtermek világában, ám valójában az erőnléti tréning, még a könnyebb súlyzók használatával is, rendkívül fontos idősebb korban. Az izomtömeg megőrzése kulcsfontosságú a jó közérzet szempontjából. A mozgás talán a legátfogóbb és leghatékonyabb 'gyógyszer', amit szívünk egészségének érdekében receptre írhatsz magadnak. Ez minden életkorban érvényes, és mindannyiunk számára elérhető lehetőség." - osztja meg gondolatait a szakértő.

Figyeljünk a derékbőségünkre – ez a kulcsfontosságú!

Talán meglepő, de Dr. Majerčák állítása szerint a szív egészségének egyik legmeghatározóbb mutatója a derékbőség. "Jelenleg a gazdaságilag aktív felnőtt lakosság körülbelül kétharmada túlsúlyos vagy elhízott. A hasi zsír mennyisége pedig kifejezetten kockázatos lehet. Egy egyszerű módszer arra, hogy megállapítsuk, vajon érinthet-e minket ez a probléma, ha a derékbőségünket elosztjuk a testmagasságunkkal. Ha az eredmény 0,5 vagy annál kisebb, ami azt jelenti, hogy a derekunk kisebb, mint a magasságunk fele, akkor jó úton járunk."

A túlzott sófogyasztás hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához.

"A táplálkozásunkkal kapcsolatban úgy vélem, hogy a sófogyasztás jelenti a legnagyobb kihívást. Míg a napi ajánlott sóbevitel 3-5 gramm között mozog, Szlovákiában az átlagos napi fogyasztás eléri a 15 grammot, beleértve a csecsemőket és a gyermekeket is. Ezen kívül sajnos túl kevés gyümölcsöt és zöldséget viszünk be a szervezetünkbe."

Legyünk óvatosak a cigarettával, még akkor is, ha nem vagyunk aktív dohányosok.

Senki sem vonja kétségbe, hogy a dohányzás rendkívül ártalmas az egészségünkre. De ha szeretnénk megóvni a szívünket, nem elég csupán a füstölést elkerülni; a dohányosok társaságát is érdemes messziről elkerülni.

A stressz bizonyos mértékig előnyös lehet, hiszen motivációt ad és segít a kihívások leküzdésében. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy elsajátítsuk a módszereket, amelyek révén hatékonyan csökkenthetjük a stressz szintünket.

"A stressz lényegében a ránk nehezedő nyomás, amely egy bizonyos szinten természetes fizikai és mentális terhelésként értelmezhető, sőt, alapvetően jótékony is lehet. Azonban ha a lelki megterhelés hosszú távon túlsúlyba kerül, és nem kompenzáljuk ezt rendszeres mozgással, relaxációval vagy elegendő pihenéssel, akkor csökken a stresszhez való alkalmazkodási képességünk. Ennek következtében egyre nehezebbé válik, hogy megbirkózzunk a tartós lelki kihívásokkal." - avat be minket az orvos.

A mozgás a jólét kulcsa, s ez különösen igaz a szívünk egészségére is.

Dr. Majerčák véleménye szerint életmódunk négy alapvető pillérre épül: az étrendre, a mozgásra, a relaxációs képességeinkre és az alvás rendszerességére. Ezen tényezők mindegyike kulcsszerepet játszik a szív- és érrendszerünk egészségének megőrzésében. Ha eddig nem fordítottunk elegendő figyelmet rájuk, sosem késő elkezdeni a változtatásokat. A szakértő hangsúlyozza, hogy a rendszeres testmozgás az alapja mindennek.

Related posts