Fokozatosan szorul a hurok Ursula von der Leyen körül.


A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/vilag/fogy-a-levego-1020095/

Még a fűtött Davosi Kongresszusi Központban is tapintható a jeges hideg, amikor a Cenzúrsulának becézett bizottsági elnök a pulpitushoz lép. 2024. január 16-át írunk, acélsisak-frizurája a helyén. Aztán akcióba lendül - éles hangon ambiciózus intézkedéseket jelent be, az állítólagos álhírek elleni küzdelemre szólítva fel a fórumon megjelenteket. Torz mosoly az arcán.

Az uniós ellenzék felszámolásának egyik példája a Marine Le Pen elleni ítélet. A Francia Nemzeti Tömörülés elnökét április elején négy év házi őrizetre és próbaidőre ítélték, valamint további öt évre eltiltották a politikai tisztség betöltésétől. Ez azt jelenti, hogy Marine Le Pen, aki minden közvélemény-kutatásban messze megelőzi a hivatalban lévő Emmanuel Macront, nem indulhat a 2027-es elnökválasztáson. Az eljárás ürügye az volt, hogy a politikus állítólag visszaélt az Európai Parlament által folyósított támogatásokkal. Ezzel szemben a Von der Leyen elleni korrupciós vádakat rendre jegelik.

Az Európai Bizottság elnöke, aki több mint 30 000 uniós bürokratát felügyel, évi 400 000 eurós jövedelemben részesül. Az ember azt gondolná, hogy ez már önmagában is figyelemre méltó összeg, azonban ő ennél nagyobb ambíciókkal bír. A koronavírus-járvány időszakában különösen eljárásai felkeltették a figyelmet: 2021 februárjában 35 milliárd eurós megállapodást kötött a Pfizer gyógyszergyárral, mindezt pályázatok nélkül. Von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója, 2021 áprilisában megállapodtak 1,8 milliárd adag vakcina beszerzéséről, amelynek költségeit az európai adófizetők állták. Az ügylet előtti SMS-ek titkosítása, valamint az Európai Bizottság hallgatása az üzenetek létezéséről, komoly aggodalomra adott okot. Az ellenőrzési mechanizmusokat szándékosan megkerülték, miközben az Európai Számvevőszéket megvetették, és a vizsgálatokat a demokrácia ellen irányuló támadásként kezelték. Végül több millió adag oltóanyagot kellett megsemmisíteni, és az EU Bírósága elmarasztalta a bizottságot az átláthatóság hiányosságai miatt.

Tíz évvel ezelőtt, amikor Ursula von der Leyen német védelmi miniszter volt, a korrupció árnyéka már akkor is megjelent a tárca körül. Ebben az időszakban körülbelül 200 millió eurót irányítottak át különféle vezetési tanácsadó cégekhez, mint például a McKinsey és az Accenture, mindezt anélkül, hogy a közbeszerzési jogszabályok bármilyen aspektusát figyelembe vették volna. Ezt követően egy parlamenti vizsgálóbizottság alakult, amely megpróbálta feltárni az ügy részleteit, de a hallgatás, a manipulált dokumentumok és a megsemmisített információk miatt nem tudtak eredményt elérni.

A koronavírus-járvány idején Heiko von der Leyen, Uschi férje, az Orgenesis biotechnológiai vállalat felügyelőbizottságának tagja volt. Ez a cég, amely az amerikai gén- és sejtkezelésekre összpontosít, 2021-ben 320 millió eurót kapott az EU koronavírus-járvány miatt létrehozott újjáépítési alapjából, s ebből 383 000 eurót közvetlenül az Orgenesishez utaltak. Amikor a gyanúra okot adó ügy napvilágra került, von der Leyen férje lemondott pozíciójáról, de azóta sem történt meg a részletek alapos tisztázása.

Von der Leyen vezetése alatt Brüsszel harcot hirdetett a demokrácia és a tagállamok önrendelkezése ellen. Magyarországot folyamatosan több száz millió eurós uniós bírságokkal sújtják, mivel eltökélten védi határait a tömeges migrációval szemben. Legutóbb a Budapest Pride megrendezésének engedélyezésére kötelezte a magyar miniszterelnököt, míg Robert Ficóval, aki kedvező vámtarifák érdekében tárgyalt Donald Trumppal, állítólag fél órán át kiabált, és Szlovákia miniszterelnökét teljesen hülyének nevezte. A Zöldmegállapodás nevű presztízsprojektjük pedig egész iparágakat fojtogat, veszélyeztetve ezzel sok polgár megélhetését.

Hollandiában a gazdák évek óta hangot adnak elégedetlenségüknek a gazdaságukat sújtó szigorú szabályozások miatt, míg Lengyelországban a szénipar nehéz helyzetben van Brüsszel szigorú előírásai miatt. Ezzel szemben a klímalobbi jelentős anyagi támogatásra számíthat: például a LIFE finanszírozási program keretében 132 millió eurót osztottak ki olyan környezetvédelmi szervezeteknek, akik nem ritkán aktívan részt vesznek a kritikusaik lejáratásában. "Törvénytelen lobbitevékenység" - így jellemezte ezeket a gyakorlatokat maga az Európai Bizottság április közepén.

Donald Trump beiktatásával az EU átvette a vezető szerepet az Oroszország elleni fellépésben. Mióta Volodimir Zelenszkij 2022. február 28-án dolgavégezetlen távozott a Fehér Házból, szinte megállás nélkül EU-csúcstalálkozókat tartottak, hogy Nagy-Britannia részvételével létrehozzák a "tettre készek koalícióját" a háborúba való belépés érdekében. Von der Leyen szerepe ezeken a konferenciákon megnőtt, mivel a kritikus szakaszban Olaf Scholz már csak ügyvezető kancellár volt, Friedrich Merz pedig még nem volt hivatalban. A CDU elnökével párhuzamosan, aki az SPD-vel és a Zöldekkel március közepén megszavazta a már feloszlatott Bundestagban a fegyverkezésre szánt több ezer milliárd eurós adósságot, Von der Leyen is bejelentett egy 800 milliárd eurós csomagot a "ReArm Europe" programra.

Az Európai Unió aktívan megpróbálja gátat vetni az amerikai és orosz törekvéseknek. Március közepén egy megállapodás jött létre - többek között Volodimir Zelenszkij részvételével - a fekete-tengeri tűzszünetről, amely lehetőséget adna a kereskedelmi hajózás újbóli elindítására. Ez Ukrajna számára az élelmiszerexport, míg Oroszország számára a műtrágya exportját tenné lehetővé. Vlagyimir Putyin azonban logikusan feltételt szabott: ahhoz, hogy a szállítmányokat kifizessék, fel kell oldani az orosz mezőgazdasági bankok ellen érvényesülő szankciókat. Az EU viszont elutasította ezt a javaslatot, és egyidejűleg fokozta a háborús retorikát. Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök azt is felvetették, hogy szárazföldi csapatokat küldenek Ukrajnába, amire a balti államok is hajlandóságot mutattak. Március végén a Le Figaro katonai forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy különböző országokban a tisztek hibrid konfliktusra, vagy akár közvetlen összecsapásokra készülnek. Egy francia tiszt szerint a legrosszabb forgatókönyv is valósággá válhat... A háborús feszültség szinte minden európai országban érezhető.

Március 12-én az Európai Parlament új irányvonalat képviselő határozatot fogadott el a közös védelmi politikával kapcsolatban. A dokumentum hangsúlyozza a "Keleti Pajzs" kezdeményezés támogatását, amely a fenyegetések kezelésére összpontosít Oroszország és Fehéroroszország irányából. Ezzel szemben a legnagyobb lengyel ellenzéki párt, a konzervatív PiS, heves kritikát fogalmazott meg, és az intézkedést a lengyel érdekek elárulásának minősítette. Kijelentették: "Ezzel a lépéssel a védelmi ipar és a lengyel hadsereg kontrollját Brüsszelnek, valójában pedig Berlinnek és Párizsnak adnák át. A történelem folyamatosan bizonyítja, hogy amikor Lengyelország elveszíti a saját hadserege feletti irányítást, az mindig katasztrofális következményekkel jár."

Európai törvényhozók egy csoportja bizalmatlansági szavazás kezdeményezésére szánták el magukat Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen. Az indítvány hivatalos benyújtásához szükséges 72 aláírás összegyűjtése után most már egy lépéssel közelebb kerültek a szavazás megtartásához.

A lépés válaszul érkezett az Európai Parlament megkerülésével és a hatalom bizottságon belüli centralizálásával kapcsolatos vádakra, valamint egy friss bírósági döntésre, amely kritikát fogalmazott meg a bizottság eljárása és az átláthatóság hiányosságai miatt az úgynevezett Pfizergate-botránnyal összefüggésben. Gheorghe Piperea, a román európai parlamenti képviselő, aki az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártjának tagja, bejelentette, hogy ezen a héten bizalmatlansági indítványt terjeszt elő. Ezt a lépést legalább három jobboldali és radikális politikai pártcsalád - az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR), a Patrióták, valamint a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) - tagjainak, valamint néhány független képviselő aláírásainak összegyűjtése tette lehetővé. Ez az ügy tovább nehezíti Von der Leyen helyzetét, aki emellett a szocialista és liberális frakciók részéről is nyomás alatt áll egy környezetvédelmi témájú törvényjavaslat visszavonása miatt.

Related posts