Figyelem, a tél végén elérkezett az idő, hogy felkészüljünk a tavaszi kertészkedésre! Íme a népszerű kertész 7+1 feladatból álló listája, amely segít abban, hogy kerted a legszebb formáját mutassa. Ne hagyd ki ezeket a fontos munkákat! - Pénzcentrum


A hirtelen jött januári meleg az ország számos vidékén előcsalogatta az első rügyeket, Zalában nyílik az aranyeső, de előbújtak a korai gyógynövények is: a csalán már éledezik, sőt, még pitypangvirágot is találni! Ha valaki bizonytalan abban, hogy februárban milyen feladatokat érdemes elvégezni a kiskertben, akkor jól figyeljen! Kósa Dániel kertészmérnökkel most összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet!

Február első hetében járunk, és az időjárás hirtelen keményebbre fordult. Január azonban szokatlanul enyhe volt, szinte tavaszias időt hozott, így a kertben a megszokottnál jóval korábban megindult az élet. Egyes helyeken már rügyet bontott a fügefa, máshol - például Zalában - az aranycserje (amit sokan tévesen aranyvesszőnek neveznek) virágzik, pedig még messze van a március-április, amikor ennek eljönne az ideje. Ez azonban nem feltétlenül jó hír, hiszen a hideg még visszatérhet, és komoly károkat okozhat a növényekben. Ennek ellenére a naposabb idő sokakat arra ösztönöz, hogy kertjükben vagy udvarukon munkához lássanak. Ha valaki bizonytalan abban, hogyan kezdjen neki, milyen feladatok időszerűek ilyenkor, vagy milyen szerszámokra lehet szüksége, Kósa Dániel kertészmérnökkel összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet:

Érdemes egy pillanatra megállni és visszatekinteni az elmúlt év eseményeire: mérlegeljük, hogy mit értünk el, hogyan zajlottak a feladataink, és milyen tapasztalatokat gyűjtöttünk. A tervezés kulcsfontosságú, hiszen ezzel a módszerrel sokkal eredményesebben végezhetjük a munkánkat. A modern technológia révén könnyen hozzáférhetünk a legfrissebb szakirodalmakhoz - használjuk ki ezt a lehetőséget, és gazdagítsuk tudásunkat! Ezt hangsúlyozta Kósa Dániel is, aki arra ösztönöz minket, hogy soha ne álljunk meg a fejlődésben.

Ha saját növénypalántákat szeretnénk nevelni, érdemes alaposan átnézni, hogy minden szükséges vetőmaggal rendelkezünk-e. A szerszámok megválasztásánál pedig a minőség kiemelkedő jelentőséggel bír. A tartós, prémium minőségű eszközök hosszú távon megtérülnek, még ha kezdetben esetleg magasabb áron is vásároljuk őket.

Kósa Dániel hangsúlyozta, hogy a metszőolló, a karos olló és a fűrész nélkülözhetetlen eszközök a kertészkedés során. Azt javasolja, hogy olyan szerszámokat válasszunk, amelyek ergonomikus markolattal bírnak, hiszen a hosszabb ideig tartó használat során így csökkenthetjük a kéz fáradását. Elengedhetetlen, hogy a pengék prémium minőségű acélból készüljenek, és érdemes rendszeresen foglalkozni az élezésükkel is. Egy jó fenőkő jelentősen megnövelheti az eszközeink élettartamát. Nem szükséges a legdrágább japán fenőkő beszerzése; a megbízható kaszakövek is tökéletesen megfelelnek a célnak.

A kertészkedéshez elengedhetetlen alapvető szerszámok közé sorolhatók a kapa, ásó, lapát, gereblye és vasvilla. Az ásók és kapák esetében a tartósság kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen ezek a munkák során jelentős igénybevételnek vannak kitéve. Érdemes olyan modelleket választani, amelyeknél a nyél cserélhető; így ha egy baleset folytán eltörik, nem szükséges az egész szerszámot újra beszerezni. Ez a megoldás nemcsak gazdaságos, hanem környezetbarát megoldás is, hiszen csökkenti a hulladék mennyiségét.

Az élezést követően fontos, hogy megfelelően védjük eszközeinket a korrózió hatásaitól is. Ideális esetben tároljuk őket zárt, védett helyen, mint például egy sufniban, garázsban vagy kazánházban. Bár a legtöbb modern szerszám már felületkezeléssel van ellátva, ez a védelem az idő előrehaladtával elhasználódhat. Ha szükséges, érdemes csiszolni a felületet és újrafesteni, vagy használat után alaposan megtisztítani és zsírozni a fém alkatrészeket, hogy megőrizzük azok épségét és élettartamát.

A rendszeres karbantartás nem csupán a rozsdásodás megelőzésére szolgál, hanem a kórokozók eltávolításában is kulcsszerepet játszik. Különösen a metszőollók és fűrészek esetében javasolt, hogy alkohollal fertőtlenítsük a vágóéleket, így minimalizálva a betegségek átvitelének kockázatát a növények között.

A kertben ilyenkor még mindig elvégezhetjük az almatermésűek metszését. A csonthéjas fák elhalt vagy lehullott ágait is érdemes összegyűjteni, valamint eltávolítani a fákon maradt, elszáradt terméseket, hogy megelőzzük a fertőzéseket. A tél folyamán letakart növényeket ellenőrizzük, és ha szükséges, óvatosan bontsuk meg a takarást, hogy elkerüljük a befülledést - ugyanakkor készüljünk fel arra is, hogy a hideg visszatérhet, így a takarást szükség esetén vissza kell helyeznünk.

Amikor madáretetőt állítunk fel, fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a benne található magok mennyiségét. Az enyhébb időjárás miatt előfordulhat, hogy kevesebb étel fogy el, de egy váratlan lehűlés esetén ismét nagyobb madárforgalomra számíthatunk, hiszen a szárnyas barátaink táplálékot keresnek.

A fagymentes időszakokban érdemes külön figyelmet fordítani az öntözésre, különösen az örökzöld növények esetében. Ne felejtsük el, hogy csak annyi vizet szükséges kijuttatni, amennyi biztosítja a talaj optimális nedvességszintjét. Ezzel segíthetjük a növények egészségét és szépségét, így azok egész évben zöldellhetnek.

Végül, ha kertünkben csipkebogyó, naspolya vagy kökény is található, a megmaradt termésekből még most is készíthetünk ízletes teát, vagy akár frissen is elfogyaszthatjuk őket. Emellett a hirtelen jött januári meleg az ország számos vidékén előcsalogatta a korai gyógynövényeket: a csalán már éledezik, sőt, még pitypangvirágot is találni! Bátran gyűjtsünk belőlük, de ügyeljünk arra, hogy ne forgalmas utak mentén vagy szennyezett területeken szedjük a természet kincseit!

Related posts