Feszültség forrásává válhat Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron között a Mercosur-megállapodás, amely különböző érdekeket és prioritásokat ütköztethet.


Több európai államban aggodalommal figyelik a gazdák helyzetét, miközben Emmanuel Macron francia elnök a politikai kereskedelmi megállapodás egyes részleteit újraértékelni kívánja.

Brüsszelben heves vitákat generált, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, szombaton távol maradt a párizsi Notre-Dame újbóli megnyitásának ünnepélyes eseményéről. A politikus előző nap Uruguayban tartózkodott, ahol a Mercosur dél-amerikai nemzeteivel kötött szabadkereskedelmi megállapodás részleteit egyeztette.

Az egyezményt a francia elnök elutasítja. Egyesek szerint Ursula von der Leyen nyíltan kihívja Párizst. Mások szerint egyszerűen csak időbeosztási probléma akadályozta meg párizsi utazását.

"Voltak ütemezési problémák. Nincs információm arról, hogy pontosan mi volt az ütemezési probléma, de ez volt az oka. Korábban hivatalosan nem erősítettük meg az elnök részvételét" - mondta Paula Pinho, a Bizottság szóvivője.

Ursula von der Leyent sokan kritizálták, amiért hirtelen, az utolsó pillanatban tette közzé a montevideói látogatását. A Mercosur-megállapodás éppen a francia politikai zűrzavar idején született, amikor az országban éppen nincs teljes felhatalmazással rendelkező kormány.

A francia elnök brüsszeli képviselői szerint Emmanuel Macron továbbra is azon fáradozik, hogy megakadályozza a javasolt szöveg ratifikálását.

Marie-Pierre Vedrenne, francia európai parlamenti képviselő (Renew):

""Várjuk az összes dokumentumot, különösen az olasz kollégáim, de például a lengyel kollégáimnak is sok kérdésük van, mert azok, akik támogatják a Mercosur-megállapodást, geopolitikai érveket hoznak fel. És igaz, hogy nagyon fontos a Mercosurral való kapcsolatunk megerősítése. De amikor a gazdasági, tisztességes versenyről beszélünk, nincs meg minden információjuk ahhoz, hogy azt mondhassák: ebben, ebben és ebben nyerünk. Ezért a mi feladatunk most az, hogy megnézzük, mit sikerült valójában elérni, mi hiányzik a politikai megállapodásból, és lehetséges-e esetleg javítani bizonyos kérdéseken más eszközökkel, vagy sem."

A politikai csata még messze nem ért véget. A megállapodást a tagállamoknak ratifikálniuk kell. Franciaország igyekszik biztosítani a blokkoló kisebbséget. Ha ez nem sikerül, Párizs még egy esélyben bízhat a szöveg kisiklatására, hiszen arról a Parlamentnek is szavaznia kell.

Related posts