Fényszennyezés: ne essünk túlzásba a karácsonyi fényekkel A karácsonyi időszak varázsa sokak számára a díszkivilágításban rejlik, azonban fontos, hogy tudatosan közelítsünk a fények használatához. A túlzásba vitt világítás nemcsak a környezetünkre gyakor


A varázslatos esti fények is zavaróan hatnak, amikor az ember a pihenésre vágyik.

Energiát is spórolhatunk a mérsékeltebb díszkivilágítással - írta a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.

A mai világban egyre inkább felhívják a figyelmet a fényszennyezés gyors ütemű növekedésére és annak globális környezeti következményeire. A nemzeti park cikksorozatában részletesen megvizsgálták, miért jelent ez problémát a természetes ökoszisztémákra, a gazdaságunkra és az egészségünkre. Az írások célja, hogy tudatosítsák az emberekben a fényszennyezés hatásait, és felhívják a figyelmet arra, milyen lépéseket tehetünk a helyzet javítása érdekében.

Hivatalosan a fényszennyezés "olyan mesterséges zavaró fény, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít, ezzel káprázást, az égbolt mesterséges fénylését vagy káros élettani és környezeti hatást okoz, beleértve az élővilágra gyakorolt negatív hatásokat is."

Az utóbbi évtizedekben elterjedtebbé vált hazánkban is, hogy a lakóházak környékét az ünnepi időszakban fényfüzérekkel kivilágítják. Mivel ezek a fényforrások változatosak lehetnek, érdemes körültekintőnek lenni, mielőtt használni kezdjük a lámpákat. Tény, hogy a túlzásba vitt kültéri világítás nemcsak energiapazarló, szükségtelen és zavaró, de káros is. Rossz hatással van az éjszakai életmódot folytató vagy sötétben is aktív állatokra, és a pihenni vágyókra egyaránt.

A fények elhelyezésénél fókuszáljunk azokra a területekre, ahol az emberek szívesen tartózkodnak, és ahol a figyelmüket szeretnénk irányítani. Ahelyett, hogy a falfelületeket, háztetőket, bokrokat, kerítéseket vagy az eget világítanánk meg, törekedjünk a járdák, lépcsők, ajtók, ablakok és teraszok esztétikus megvilágítására. A felfelé irányuló világítás nem igazán szolgálja senki érdekeit.

Tartsuk szem előtt, hogy este 10 és hajnali 4 között érdemes visszafogni a fényerőt, vagy akár teljesen lekapcsolni a világítást. Ezzel nemcsak saját magunknak, hanem másoknak is lehetőséget adunk a pihenésre és a nyugalomra!

Amikor statikus, meleg fehér vagy sárgás fényeket alkalmazunk, azok kevésbé terhelik meg az emberek és az állatok érzékeit. A villódzó fények, függetlenül a színüktől, zavaró hatással bírnak, és természetellenesnek érződnek. Érdekes módon, a kék fénynek van egy különleges tulajdonsága: sokkal messzebb terjed el a levegőben, mint más árnyalatok.

A hangulatvilágítás titka a lágy fényben rejlik, így mindig érdemes alacsony fényerőt választanunk. Ez nem csupán energiamegtakarítást jelent, hanem lehetőséget ad arra is, hogy a csillagok, bolygók és a Hold lenyűgöző fénye még inkább ragyogjon. Egy ilyen megvilágítás mellett a téli éjszakák varázsa felerősödik, és mindenki számára lehetőség nyílik egy csillagokkal teli, nyugodt estébe merülni.

Related posts