A külügyminiszter kifejezte aggodalmát ukrán kollégája előtt a kárpátaljai magyar közösség jogainak megsértése miatt.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye szerint a tárca vezetője a NATO külügyminiszteri ülését követően tartott sajtótájékoztatón részletesen beszámolt az ukrán kollégájával, Andrij Szibihával folytatott megbeszéléséről. A tárcavezető örömteli hírként említette, hogy megállapodás született arról, hogy az ukrán hatóságok nem gördítenek akadályt a beregszászi magyar főkonzul kinevezése elé. Ennek következtében Magyarországon is megkezdődhet a nyíregyházi ukrán főkonzul kinevezési eljárása. Továbbá, jövő héten új határátkelőhely nyílik a két ország között, Nagyhódos és Nagypalád térségében - értesült az MTI.
Arra hívta fel a figyelmemet, hogy...
A közeljövőben sor kerülhet az érdemi csatlakozási tárgyalások megkezdésére, amelyek komoly kihívásokat rejtenek magukban. Éppen ezért elérkezett az a pillanat, amikor a kormány fontosnak tartja, hogy kikérje a magyar állampolgárok véleményét ezzel a sorsdöntő kérdéssel kapcsolatban.
Kiemelte, hogy a kockázatok mellett elengedhetetlen a kárpátaljai magyar nemzeti közösség helyzetének külön figyelembevétele, amelyről ukrán hivatalos partnerével is eszmét cseréltek.
"A kárpátaljai magyarok jogait 2015-től kezdve szisztematikusan elvették (...) Ez elfogadhatatlan. A mi pozíciónk világos és egyszerű: a 2015-ig érvényben volt jogokat adják vissza a magyaroknak (...) Semmi extrát, semmit nem kérünk efölött" - mondta.
Szijjártó Péter kifejtette, hogy ehhez képest két új törvényjavaslat is van a kijevi parlament előtt, és az egyik arról szól, hogy
"Persze ukrán kollégám azt mondta, hogy ezzel nem kell foglalkozni, mert ellenzéki beadvány, azonban mégiscsak ott van az ukrán parlament napirendjén, és ha napirenden van, azt meg is tárgyalják, és nem szeretnénk, hogyha baleset lenne" - húzta alá.
A tájékoztatás alapján a másik törvényjavaslat az oktatási reform területét célozza meg, azonban ez sem kínál megoldást a magyar nemzeti közösségtől megvont jogok visszaállítására.
"Azt világosan elmondtam a kollégámnak, hogy a magyar elvárás egyértelmű.
„Addig, amíg ez a folyamat nem valósul meg, semmilyen nyitófejezet megnyitása nem lehet napirenden” – hangsúlyozta.
A miniszter hangsúlyozta, hogy már tizenegy éve foglalkozik ezzel a témával, és most a negyedik ukrán külügyminiszterrel folytatja a párbeszédet.
"Tehát most már az ígéretekkel és a remény felcsillantásával tele van a padlás. Most már teljesítmény, magyarul törvénymódosítások kellenek" - jelentette ki.
"A jövő héten szakértőink összeülnek, hogy részletesen átbeszéljék az oktatási kérdéseket. Átnézik, hogy az ukrán parlamentben benyújtott javaslatok közül melyik tizenegy pont maradt megoldatlan, és mérlegeljük, milyen politikai lépéseket tehetünk a továbblépés érdekében" - mondta.