Mágikus délután dr. Vajda Sándor társaságában


Az aradi Tóth Árpád Irodalmi Kör február 24-én, hétfő délután különleges munkaülést tartott az RMDSZ székházában. Az esemény során a tagok kreatív ötletekkel és irodalmi tervekkel fűszerezték meg a találkozót, amely új inspirációkat hozott az irodalom kedvelői számára.

A rendezvény első részében körünk egykori oszlopos tagja, a jelenleg Gyulán élő Szép Mária Terézia költeményei hangzottak el. A költőnő Mikor a versek, Csillagok, Későn, Farsang és Aludtál című verseit Kolumbán Zsolt művész-tanár, Regéczy Éva röntgen-asszisztens, Nagy Gizella tanár-költő, Kiss Anna tanítónő, szervező és Perényi Ildikó énekesnő adta elő lelkesedéssel és mély átéléssel.

A munkaülés második felvonását Semmelweis Ignác, az anyák megmentője előtt tisztelegték, emlékezve a tudós orvos halálának 160. évfordulójára. Czernák Ferenc nyugalmazott ezredes dr. Györfi András Ernő Semmelweisről írt költeményét adta elő, majd dr. Vajda Sándor vetítéssel egybekötött előadás keretében idézte fel az orvostudomány ezen kiemelkedő alakját. Semmelweis (1818. július 1. - 1865. augusztus 13.) gazdag kereskedői család sarjaként látta meg a napvilágot, de nem követte szülei nyomdokait. Jogot tanulmányozott egy rövid ideig, ám gyorsan ráébredt, hogy az orvosi hivatás az igazi hivatása. Pesten és Bécsben folytatta tanulmányait, 1844-ben pedig doktorrá avatták. Legfontosabb felfedezése, a gyermekágyi láz felismerése volt, amelyről ő elsőként állapította meg, hogy nem betegség, hanem fertőzés áll a háttérben. Az előadása részletesen bemutatta felfedezésének különböző szakaszait és kutatómunkáját, ugyanakkor szomorú tényként említette, hogy életében egyetlen elismerésben sem részesült. Semmelweis a döbringeni elmegyógyintézetben hunyt el, ahol nem elmebetegként, csupán a kismamákon segíteni vágyó orvosként élt. Ma már számos iskola, köztük a budapesti orvostudományi egyetem is viseli nevét, emlékezve az ő érdemeire. Az előadás után Juhász Anikó és Zöld Attila versei csendültek fel Nagy Gizella és Kiss Anna tolmácsolásában, amelyek Semmelweis munkásságára világítottak rá. Perényi Ildikó a közelmúlt Valentin-napja alkalmából Juhász Gyula Anna örök című versét adta elő, míg Sensendorf Ervin könyvelő Radnóti Miklós Himnusz a békéről című költeményét mutatta be az orosz-ukrán háború harmadik évfordulója tiszteletére. Bátkai Sándor vállalkozó, közösségszervező Túrrmezei Erzsébet A kegyelem ege alatt című művével állította párhuzamba a Megváltó Jézust, végül pedig Erdélyi István Hazám című, 1964-ben íródott saját verse zárta az estét, amelyet Nagy Gizella Az utolsó szerb tanító című novelláskötetének ajándékozása követett, így gazdagítva az irodalomkedvelők körét.

Gazdag szeretetvendégség és baráti beszélgetés zárta az irodalmi délutánt.

Related posts