Lehetséges, hogy közeleg egy fegyverszünet Kongóban. A konfliktusok és feszültségek csökkentése érdekében fontos lépéseket tehetnek a felek, hogy helyreállítsák a békét és stabilitást a régióban. Az ilyen megállapodások nemcsak a helyi közösségek számára

Szombaton Katarban történelmi tűzszüneti megállapodást kötött a Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya, valamint a Ruanda által támogatott M23 fegyveres csoport. Ez a lépés reményt adhat a térség stabilizálására és a tartós béke megteremtésére.
A felek a megállapodás keretében azonnali fegyvernyugvást vállaltak, és kifejezték elkötelezettségüket, hogy hamarosan megkezdik a hivatalos tárgyalások folyamatát egy békemegállapodás létrehozása érdekében.
Az év kezdetétől fogva az M23 fegyveres csoport komoly területi nyereségeket ért el a Kongói Demokratikus Köztársaság ásványkincsekben bővelkedő keleti régiójában. Az ENSZ statisztikái szerint az összecsapások következtében több ezer ember vesztette életét. A világ legnagyobb nemzetközi szervezetének és az Egyesült Államok szakértőinek véleménye szerint a milíciát a ruandai hadsereg is támogatja, amely tovább bonyolítja a konfliktus már így is összetett helyzetét.
Az M23 csoport határozottan ragaszkodott ahhoz, hogy külön tűzszüneti megállapodást alakítson ki a kinshasai kormánnyal. A Dohában aláírt egyezmény értelmében augusztus közepe előtt létrejön a végleges békeszerződés, amely összhangban áll majd a Washingtonban kidolgozott kongói-ruandai megállapodás előírásaival.
Kelet-Kongó több mint három évtizede szenved a konfliktusok súlyos következményeitől. Az M23 csoport kiemelkedik a több mint száz fegyveres szervezet közül, amelyek a régió területi ellenőrzéséért harcolnak. Jelenleg körülbelül 7 millió belső menekült él az országban a tartós feszültségek következtében, és az ENSZ megállapítása szerint ez a helyzet a világ egyik leghosszabb ideig tartó, legbonyolultabb és legdrámaibb humanitárius válsága.