Extrém alacsony vízszintekkel indulunk neki a várhatóan aszályos nyárnak - Magyar Mezőgazdaság.

Idén tavasszal nem csupán az éghajlatunkra jellemző tavaszi árhullámok maradtak el, hanem a vízfolyások mederteltsége is szokatlanul alacsony szintet mutatott – tájékoztatott az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) a honlapján közzétett tanulmányában.
A legfrissebb elemzések alapján az elmúlt években tapasztalt legszárazabb téli és kora tavaszi időszak különös hatásokat gyakorolt éghajlatunkra. Ennek következtében elmaradtak a hóolvadásból származó árhullámok, amelyek általában jelentős vízszint-emelkedéseket idéznek elő. A szakértők megfigyelései szerint a hazai vízmércéken különösen a késő nyári és kora őszi időszakokra jellemző rendkívül alacsony vízszintek jelentek meg.
Hozzátették,
A tavaszi aszály idei március elején a Duna és a Tisza vízgyűjtőjében a legmélyebb vízállásértékeket hozta, ami elsősorban a rendkívül alacsony csapadéknak volt köszönhető. A folyók vízgyűjtő-területén szinte alig esett szilárd vagy folyékony csapadék, így a vízszint drámaian csökkent.
A téli hónapok során Magyarország jelentős folyóinak felső vízgyűjtőin a szárazság dominálta az időjárást, melyet a csapadék hiánya jellemzett.
A Duna meghatározó, nagymarosi vízgyűjtő területére az átlagos téli csapadék 60 százaléka, a Tisza szegedi vízgyűjtőjére csak 52 százaléka hullott le. Az elmúlt téli csapadékösszeg mindkét vízgyűjtőn az utóbbi évek legkisebb értéke volt - jegyezték meg.
Az elemzés eredményei alapján...
Mint írták, az idei téli szezonban a Duna és a Tisza részvízgyűjtőire is nagyon kevés hó esett: a teljes téli időszakban a sokéves minimum körül, de legtöbbször az alatt volt a felhalmozódott hó mennyisége, a tavasz kezdetére az utóbbi 20 év legalacsonyabb hóvízkészletértékét jegyezhették fel.
Az elemzés eredményei alapján... 2025 márciusára a Duna és a Tisza felső vízgyűjtőire hullott rekordalacsony csapadékmennyiség hatására a két nagy folyó vízszintje jelentősen lecsökkent, és a vízmércéken a vizsgált 30 év legkisebb márciusi minimális vízállásait mérték.
A március eleji kisvíz időszakában Budapestnél a Duna vízszintje március 12-én 87 centiméterre csökkent, ami mindössze 6 százalékos mederteltséget jelentett. Ezzel párhuzamosan a Tisza esetében, a szolnoki vízmércén március 13-án 3 százalékos mederteltséget és mínusz 257 centiméteres vízállást regisztráltak.