Emberszerű robotok integrálódhatnak az indiai hadsereg kötelékébe.

Indiában egyre nagyobb figyelmet fordítanak a humanoid robotok katonai felhasználására, és nemrégiben bemutatták azt a rendszert, amely évek óta fejlesztés alatt áll. A tervek szerint ez az innovatív technológia 2027-re válik éretté és bevezetésre kész állapotba.
Az indiai Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) egyik kutatóintézete forradalmi humanoid robotot tervez, amely képes lenne éles katonai bevetéseken, akár a frontvonalon is, komplex feladatok elvégzésére. Ezzel a megoldással csökkenteni lehetne a katonák kockázatát a veszélyes helyzetekben – értesült a The Times of India kormányzati forrásokra hivatkozva. A robottal kapcsolatos munkálatok már négy éve zajlanak, és a projekt során különböző prototípusokat fejlesztettek a robot felső és alsó testére. A belső tesztelések során ezek a prototípusok már bizonyították képességeiket, sikeresen végrehajtva elképzelt funkcióikat.
Magát a robotot nemrégiben be is mutatták az indiai űrügynökség, a hadsereg, illetve oktatási és ipari szereplők képviselői előtt, és a cikk szerint "a fejlesztés előrehaladott fázisában" már az olyan képességének finomításán dolgoznak, mint hogy a gép pontosan megértse és végrehajtsa a kezelők utasításait. A rendszer a beszámoló alapján három kulcsfontosságú komponensre támaszkodik: az emberi mozgás utánzását segítő aktuátorokra, a környezetből valós idejű adatokat gyűjtő érzékelőkre és az információ értelmezését végző vezérlőrendszerekre. A projekt tervezett befejezését 2027-re teszik.
A kockázatos dolgokat is nyugodtan rábízhatod.
A DRDO tisztviselői szerint a humanoid robotokban is óriási potenciált rejlik a védelem és a biztonság területén, emellett hasznosak lesznek az egészségügytől az űrkutatáson és a gyártóiparon át a háztartási munkákig. Felhívták azonban a figyelmet azokra a jelentősnek nevezett technológiai akadályokra is, amelyekkel az ilyen autonóm robotok fejlesztése jár. A gépek mindenesetre változatos képességekkel rendelkeznek, így esés vagy lökés után összeszedik magukat, és valós időben generálnak térképeket és terveznek útvonalakat az autonóm navigációhoz akár a dzsungelhez hasonló környezetekben is.
A friss tudósítások alapján a robot forgóízületes karjai összesen 24 szabadságfokot kínálnak, lehetővé téve számára, hogy komplex feladatokat önállóan végezzen el. Képes tárgyak manipulálására, akár forgatás, tolás vagy húzás formájában, valamint ajtók nyitására, szelepek kezelésére és akadályok eltávolítására. A két kar koordinált működése lehetővé teszi, hogy biztonságosan bánjanak veszélyes anyagokkal, mint például aknákkal, robbanószerekkel és különféle folyadékokkal. A robot rendszere éjjel-nappal, beltéren és kültéren egyaránt hatékonyan működik, köszönhetően a beépített proprioceptív és exteroceptív érzékelőknek, valamint az adatfúziós képességeknek, továbbá a taktikai és audiovizuális érzékelésnek.