Az ELTE keretein belül készült Orbán Balázs doktori disszertációja a szigorú szabályozásoknak megfelelően készült.


A doktori folyamatok a vonatkozó jogi keretek és az ELTE Doktori Szabályzatának megfelelően zajlanak.

- válaszolta az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs osztálya a Telex megkeresésére, amikor Orbán Balázs doktori tanulmányai iránt érdeklődtek.

A múlt héten derült ki, hogy a miniszterelnök politikai igazgatójának doktori disszertációja az egyetlen idén az ELTE jogi karán, amit a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására.

A 444.hu értesülései szerint Orbán munkájának szakmai szempontjai rendben voltak, azonban elvi aggályok merültek fel. Azok, akik nemmel voksoltak, erkölcsi összeférhetetlenségre hivatkozva utasították el a dolgozatot, mivel véleményük szerint az ELTE kiszolgáltatottá vált egy ilyen jelentős hatalmú politikai figura előtt. Attól tartottak, hogy a dolgozat negatív értékelése esetén az egyetem szankciókkal szembesülhet, ami tovább nehezíti az objektív bírálat lehetőségét.

A politikus a szuverenitásról írta a doktori értekezését "A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései" címmel.

A hír közzétételét követően Polyák Gábor, a médiatanszék vezetője heves ellenérzéseit fejezte ki, és határozottan elfogadhatatlannak tartotta, hogy Orbán Viktor az egyetem jogi karán doktori fokozatot szerezzen. Az ELTE vezetősége azonban ezt a kritikát úgy válaszolta meg, hogy "a tudomány szabadsága megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan érték", hangsúlyozva, hogy Orbán jogosult a doktori képzésre. A témában Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is megszólalt, kifejezve, hogy politikai, vallási, etnikai vagy nemi hovatartozástól függetlenül minden kutatónak garantálni kell az esélyegyenlőséget, amennyiben megfelel a szükséges feltételeknek.

A kormánypárti politikus doktori védésével kapcsolatban néhány homályos részlet merült fel. Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója rámutatott, hogy Orbán Viktor 2009-ben kezdte meg tanulmányait az Állam- és Jogtudományi Karon, és 2012-ben sikeresen megszerezte az abszolutóriumot. Érdekesség, hogy most, 12 év elteltével kívánja megvédeni a disszertációját. Rácz megjegyezte, hogy véleménye szerint Orbán esetleg egy ismeretlen időpontban változtatott a témáján, mivel a mostani védésre szánt disszertáció témája látszólag nem áll összefüggésben a 2012-es abszolutóriummal.

Az ELTE most reagált a helyzetre, és a következőket közölték:

Doktori iskolánkba Orbán Balázs 2009-ben került felvételre „A képviselők jogállása (parlamenti jog)” című kutatásával. Az abszolutórium megszerzésére 2012-ben került sor. A választott téma, amely a szabad mandátum és a szuverenitás kérdéseit is magában foglalja, változatlan maradt, hiszen a jelölt a konzulensével közösen finomította a disszertáció témáját.

Emlékezetes, Orbán Balázs szeptember végén beszélt arról a Mandinder podcastjában, hogy az '56-os forradalomból kiindulva Magyarország - ellentétben az ukránokkal - valószínűleg nem állna ellen egy orosz támadásnak. Ezzel politikai botrányt okozott - ami a dolgoztát érintő vita során is előkerült - , noha ő azt állítja, nem mondott rosszat a magyar forradalmárokról, csak a sajtó gyártott hoaxot a mondataiból.

Related posts