A MOME rektora nem tudta megőrizni a bizalmat, és elbukta a szavazást, amelynek tétje a pozíciójának megerősítése volt.


A diákok az egyetem impozáns épülete előtt sorakoztak, izgatottan várva a várva várt eredményeket.

Múlt héten kezdeményezett bizalmi szavazást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) rektora, miután a hallgatókból álló MOME FRONT kijelentette, a továbbiakban nem kíván tárgyalni az általuk illegitimnek titulált rektorral. A Szenátus kedden zárt ülésen szavazott a rektor személyét érintően, és végül 27 igen szavazattal lemondásra kényszerítette ‒ írja az Átlátszó. A portál szerint a hallgatók az egyetem épülete előtt sorfalat állva várták az eredményt.

Az Átlátszó értesülései szerint a rendkívüli szenátusi ülés előtt a rektor felfüggesztette a Tudásközpont-vezetői pályázatok elbírálását. Az új vezetői kinevezések során a Filozófia és Vezetés Tudásközpont élére Dr. Povedák Istvánt, a Fotográfia Tudásközpont élére Kudász Gábor Arintont, míg az Épített környezet Tudásközpont élére Kovács Csabát választották.

Meghátrált a MOME kuratóriuma, a rektor bizalmi szavazást kér saját maga ellen

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem múlt heti közleményében az állt, "az Egyetem rektora 24 éve szolgálja az intézményt, elkötelezett az elmúlt napokban kialakult helyzet megoldása iránt. Célja a nyugodt, zavartalan munka és oktatás feltételeinek megteremtése, ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása."

Mint arról lapunk is beszámolt, Koós Pál rektor személyével szemben azután csorbult a hallgatók bizalma, hogy 2023 decemberében, a rektorválasztás során a hét lehetséges jelöltből a szenátus többkörös szavazással egyöntetűen Vargha Balázst választotta rektornak. Végül a döntést az intézményi fenntartó kuratórium - habár erre nincs jogköre - felülbírálta, Koós Pál kapta a rektori megbízást.

A MOME hallgatói határozottan kiálltak az álláspontjuk mellett, és nem hajlandók tárgyalásokba bonyolódni, amíg a rektor nem mond le.

Az elmúlt hónapokban nem segített a hangulat helyreállításán az sem, hogy a Jövő Egyetemének nevezett szervezeti átalakulás részeként, az új egyetemi struktúrába illeszkedő Tudásközpontok vezetőinek választása kérdéses körülmények között zajlott. A Front honlapján elérhető információk szerint ugyan Koós Pál már karácsony előtt egy nappal közölte a résztvevőkkel a vezetői pályázatok eredményét, de a hallgatók csak január közepén, a sajtóból értesültek arról, hogy a rektor a szenátus és a szakmai bizottság támogatása ellenére hét pályázatból hármat elutasított, két esetben pedig olyan személyt nevezett ki, akiknek pályázatát a szenátus nem támogatta.

A hallgatók matricákat ragasztva tiltakoztak a rektori döntés ellen, később pedig egy szenátusi ülést is megzavartak, és tapssal fojtották bele a szót a rektorba. Később jelezték, nem tárgyalnak az egyetem vezetőségével egészen addig, amíg Koós Pál rektor és helyetteseinek lemondása nem teljesül és amíg garanciát nem nyernek további pontokban megfogalmazott követeléseik melletti elköteleződésre.

A MOME kuratóriuma visszakozott, miközben a rektor bizalmi szavazást kezdeményezett saját pozíciója megőrzésére. A szenátusi ülésen a diákok tapssal próbálták megakadályozni a rektor szavait, míg egy szenátusi tag arra hívta fel a figyelmet, hogy sokkal inkább párbeszédre lenne szükség a helyzet kezeléséhez.

Related posts