Megdöbbentő: Néhány Telegram csatorna pénzjutalmat ajánl fel iszlamista támadásokért.

Teljesen megdöbbentő felhívások bukkantak fel nemrég az Oroszországhoz kapcsolódó Telegram platformon, ahol bizonyos csatornákon anyagi juttatást ajánlanak a brit mecsetek ellen irányuló támadásokért.
A Guardian tudósítása alapján egy új, aggasztó jelenség bontakozik ki az Egyesült Királyságban: a hírek szerint bizonyos csoportok kriptovalutás jutalmat ajánlottak a lakosságnak, amennyiben muszlimellenes graffitikkel díszítik fel a városokat.
A Telegramon található, orosz kapcsolatokkal bíró csatornák közül egyesek arra buzdítják a brit állampolgárokat, hogy erőszakos cselekményeket hajtsanak végre mecsetek és muszlim közösségek ellen.
A brit lap emlékeztet rá, hogy szoros összefüggés lehet a felhívások és a korábbi kelet- és dél-londoni mecsetek és iskolák ellen elkövetett iszlamofób falfirkák között is, amelyeket már a rendőrség is elkezdett vizsgálni.
Különböző csoportok olyan dokumentumokat ajánlanak, amelyek bombakészítési útmutatókat és 3D-nyomtatott fegyverek előállítására vonatkozó információkat tartalmaznak. Jelenleg a rendőrség és a Belügyminisztérium alaposan nyomoz ezeknek a szélsőséges tevékenységekre ösztönző felhívásoknak a hátterében.
A Community Security Trust (CST) és a Tell Mama, amelyek a zsidók és a muszlimok elleni gyűlölet-bűncselekmények monitoringjával foglalkoznak, szintén felhívták a figyelmet a különböző online hálózatokra és azok orosz kapcsolataira.
A hálózattal kapcsolatos aggodalmakat csak fokozzák, hogy sok esetben számos antiszemita megjegyzéseket is tartalmaztak, de különösen a muszlimellenes érzések szítására helyezik a hangsúlyt. A friss felmérések szerint az iszlamofób támadások száma 2024-ben 73%-kal nőtt a szigetországban.
Ken McCallum, a brit titkosszolgálat (MI5) vezetője nemrégiben figyelmeztetett arra, hogy az orosz hírszerzés célja, hogy "tartós károkat" okozzon az európai és brit városokban. Az üzenete arra hívja fel a figyelmet, hogy a fenyegetés komoly és hosszú távú következményekkel járhat.
Ahogy korábban említettük, Franciaországban nyomozás indult Pavel Durov, a Telegram alkalmazás megalkotója ellen. Ez a lépés a népszerű üzenetküldő platformmal összefüggő szervezett bűnözési ügyek vizsgálatának része.
A Telegram a közösségi média világának egyik kiemelkedő szereplője. 2013-ban jött létre, és azóta különösen nagy népszerűségnek örvend Oroszországban, Ukrajnában, a volt Szovjetunió számos országában, valamint Iránban.
Durov, aki a híres orosz közösségi média platform, a VKontakte megálmodója, 2014-ben elhagyta Oroszországot. E döntésének hátterében az állt, hogy nem volt hajlandó engedni a kormány nyomásának, amely az ellenzéki csoportok működésének betiltására irányult a platformján.