Daniel Freund örömmel fogadja a hírt, míg a Fidesz táborában aggodalomra ad okot: a Bizottság újabb kifizetéseket tervez a jogállamisági feltételekhez kötni.

A magyar kormány egyik legismertebb brüsszeli bírálója, Daniel Freund kifejtette, hogy üdvözlendő lépés, hogy az Európai Bizottság a következő költségvetés keretében szinte minden kifizetést a jogállamisági követelményekhez kíván kötni. Ezzel szemben Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője úgy véli, hogy ez csupán a baloldal érdekeit szolgálná.
Az Európai Bizottság javaslata szerint a következő hétéves költségvetés keretében bizonyos uniós pénzek kifizetését jogállamisági kritériumokhoz kötnék, amelyek jelenleg feltételek nélkül jutnak el a tagállamokhoz. Ez a változtatás a kohéziós forrásokat és az agrártámogatásokat egyaránt érintené, így jelentős hatással lenne a tagállamok pénzügyi helyzetére és fejlesztési lehetőségeire.
"A jogállamisági elvárás az összes alapra vonatkozik. Gondoskodunk arról, hogy felelősen költsük el a pénzt, valamint a teljes elszámoltathatóságról is. Ez az állampolgárok érdeke" - mondta az Európai Bizottság elnöke, Ursula Von der Leyen.
A Magyarországnak járó uniós források egy része már most is be van fagyasztva az EU jogállamisági aggályai miatt, de az új rendszerben még több pénzt veszíthet az ország. A Bizottság javaslatáról itt írtunk részletesen.
Daniel Freund, az Európai Parlamentben a magyar kormány egyik legfőbb bírálójaként ismert politikai figura, üdvözölte a kifizetések szigorításának bevezetését.
Freund kifejtette, hogy a Bizottság javaslata egy fontos lépést jelent a helyes irányba. Ha ez a terv valóban megvalósul, úgy a helyzet kedvező irányba változhat. Ugyanakkor most egy komoly kihívással kell szembenéznünk, mivel az Európai Parlament és a nemzeti kormányok is módosításokat szeretnének eszközölni a Bizottság javaslatán.
Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője úgy véli, hogy a Bizottság mögött politikai motivációk állnak.
A pénzek visszatartása és a jogállamisági eljárás valójában nem más, mint egy eszköz, amely a baloldali, liberális kormányok támogatására irányul. Ha gazdasági nehézségeket lehet generálni, az kedvez a baloldali politikai erőknek a választási versenyben. Ez az alapvető üzenete az egész helyzetnek.
A költségvetés kérdéséről még csak most indul meg a diskurzus, amelyben az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak egyaránt jelentős szerep jut.