Kedves Dr. Csedő Károly, egyetemi tanár! Szeretetteljes üdvözletemet küldöm a születésnapja alkalmából! Kívánom, hogy ez a különleges nap tele legyen örömmel, boldogsággal és inspiráló pillanatokkal. Az Ön tudása és elhivatottsága sokak számára példaért
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) Gyógyszerészeti Karának magyar oktatói, diákjai és tisztelői nevében szívből gratulálunk dr. Csedő Károly professzornak 95. születésnapja alkalmából. Professzor úr az évek során a gyógynövények kutatására és termesztésére, valamint a gyógyszerészhallgatók nevelésére fordította figyelmét, ezzel maradandó nyomot hagyva a tudományos közéletben. Köszönet minden áldozatos munkájáért és inspiráló tanításáért!
Csedő Károly 1930. május 6-án látta meg a napvilágot Csíktaplocán. Gyógyszerészeti diplomáját 1953-ban szerezte meg, ám már az egyetemi tanulmányai befejezése előtt elkötelezte magát a gyógynövények világának felfedezése mellett. Kopp Elemér, a Gyógynövényismereti Tanszék megalapítója, gyakornoki lehetőséget ajánlott neki, amely meghatározta szakmai pályafutását. Doktori disszertációját a paprika gyógyászati hatóanyagainak kutatásáról 1962-ben sikeresen megvédte. Kutatómunkájának középpontjában a gyógynövények fitokémiai elemzése állt, emellett Maros, Hargita és Kovászna megyék területén a gyógynövények honosítása és feltérképezése is foglalkoztatta.
A tanszék munkáját jelentős mértékben gazdagította az együttműködések révén. Kiemelkedő kapcsolatokat alakított ki a budapesti, szegedi és pécsi Farmakognózia tanszékek oktatóival. Különösen nagy figyelmet fordított a MOGYE gyógynövénykertjére, amelynek alapításában és fenntartásában következetesen aktívan részt vett. Szaktanulmányait a növényi hatóanyagok kutatása, gyógynövények kereskedelme és az etnobotanika területén publikálta hazai és nemzetközi szakmai folyóiratokban.
Nem kis feladatot vállalt, amikor az újrainduló Gyógyszerészeti Kar dékáni tisztségét betöltötte 1990-1996 között. A Gyógyszerészeti Kar Farmakognózia és Fitoterápia Tanszékét vezette 2000-ben bekövetkezett nyugdíjazásáig. 1997-ben a Román Orvostudományi Akadémia tagjává választották. 2000-ben a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja, 2005-ben professor emeritus címmel tüntették ki. Összesen 19 doktori tézis kutatómunkájának irányítója.
Tagja hazai és külföldi szakmai szervezeteknek. Több román és magyar nyelvű gyógyszerészeti tankönyv munkatársa, szerkesztésében jelent meg a Hargita megye gyógy- és fűszernövényei (Csíkszereda 1980) című kétnyelvű kötet.
Számos tudományos kitüntetést tudhat magáénak, amelyek közül legutóbbiak: 2012-ben a Magyar Tudományos Akadémia Arany János-életműdíjjal jutalmazta hat évtizedes pályafutása alatt elért tudományos munkásságát, 2016-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét kapta meg.
Tisztelt Professzor Úr! Szeretném kifejezni mély hálámat a Gyógyszerészeti Karon eltöltött évtizedekért, amelyek során Ön nem csupán tudományos munkájával, hanem oktatói elkötelezettségével is formálta a gyógyszerésznemzedékeket. Az Ön irányításával sokan megismerték a gyógynövények csodálatos világát és azok hatóanyagainak titkait. Kívánom, hogy a jövőben is megőrizze egészségét, és születésnapja alkalmából békés, boldog pillanatokkal teljen a családja körében!