Az ukránok eltökélten készülnek arra, hogy aktiv szerepet vállaljanak Magyarország helyén az Európai Unióban és a NATO-ban.


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán kifejtette, hogy Ukrajna az orosz gáztranzit leállításával komoly gazdasági nehézségeket idézett elő az Európai Unió számára.

A tárcavezető véleménye szerint a földgáz- és kőolajszállítási útvonalak lezárása teljes mértékben elfogadhatatlan, és ellentétes az EU-integrációval kapcsolatos alapelvekkel. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az ukrán külügyminisztérium reakciója meglehetősen erőteljes volt a keddi hírekre, amelyek az ukrán gáztranzit leállítása következtében megugró földgázárakról számoltak be. Az ukrán fél úgy véli, hogy Szijjártó nyilatkozatai csupán a hazai közönségnek szólnak.

Az ukrán külügyminisztérium szerdai nyilatkozatában manipulatívnak minősítette ezeket a kijelentéseket, amelyeket belföldi propagandacélokra használnak. A kijevi tárca álláspontja szerint az európai energiapiacon tapasztalható nehézségek mögött mindig is Oroszország állt.

A Kreml évtizedek óta kihasználja az energiát zsaroló fegyverként, ezzel destabilizálva az európai kormányokat és aláásva az energiabiztonságot - állapította meg az ukrán külügyminisztérium. Hivatkoztak az Európai Bizottság január 1-jei nyilatkozatára is, amely megerősítette, hogy Ukrajna előre bejelentett lépései nem gyakoroltak kedvezőtlen hatást az uniós országok energiabiztonságára és a fogyasztói árakra az európai piacon. Ezzel párhuzamosan Szijjártó Péter arra figyelmeztetett, hogy az ukrán parlament honlapján szerdán regisztráltak egy új törvényjavaslatot, amely a hadiállapot idején az Oroszországból érkező földgáz- és kőolajszállítási útvonalak lezárására irányul.

A tárcavezető szerint vannak jogok és kötelezettségek is és a realitás az, hogy az EU-ban a tagállamok közösen, egyhangúan döntenek új tagok felvételéről. Vagyis szükség van minden egyes tagállam igen szavazatára. Minden országnak joga van döntenie arról, hogy honnan szerzi be az energiahordozókat

Szijjártó Péter a jogok közé sorolta, hogy minden ország szuverén joga eldönteni, hogy honnan és milyen útvonalon veszi a működéséhez szükséges energiahordozókat. Ebbe senkinek nincsen beleszólása kívülről, senkinek nincsen joga más országra ráerőltetni drágább, bizonytalanabb energiabeszerzéseket.

Related posts