"Az online csalók gyakran pszichológiai nyomást gyakorolnak az áldozatokra."
A keddi reggeli gyors beszélgetésben Regős Péter, a Regős Vendéglő tulajdonosa, a telefonos csalók rejtélyes világát járja körül, miután nemrégiben ő is áldozatul esett egy komolyabb átverésnek. Péter arra figyelmeztet, hogy az internetes csalások egyre elterjedtebbé váltak, és a csalók hihetetlenül rafinált módszerekkel - legyen az nyomásgyakorlás vagy ijesztegetés - próbálnak pénzt kicsalni a gyanútlan emberektől. Érdemes tehát óvatosnak lenni, hiszen a védekezés első lépése a figyelemfelkeltés.
Regős Péter néhány hete egy hívást kapott, amiben azt állították, hogy a banktól keresik egy gyanús tranzakció miatt. Állítása szerint az egész beszélgetés teljesen hivatalosnak tűnt: "Ember meg nem mondta volna, hogy ez valóban nem a bank biztonsági szolgálatától jött. Még apró hangokat, zajokat is lehetett hallani mintha valóban egy call-centerből hívnának." Kiemeli, lehet, hogy utólag úgy tűnhet ő nem volt elég figyelmes, de a csalók ilyen esetekben a megfélemlítésre építenek: "Olyan pszichés nyomás alá helyezik az embert, hogy egész egyszerűen önkívületi állapotba kerül" A telefonhívás során lépésről lépésre elmondták neki a teendőket; egy applikációt kellett letöltenie és azon különböző adatokat megadni és beállítani. Azért sem gyanakodott, mivel a hívást követően egész nap nem történt semmi a fiókjában. Azonban éjfélkor nyolc különböző helyre egyszerre történt egy utalás.
Regős úgy érzi, elkerülhető lett volna, ha a bank jobb biztonsági rendszerrel rendelkezne, és jobban ellenőriznék a gyanús utalásokat. Vélhetően a letöltött alkalmazás hozzáfért a banki adatokhoz, ezek révén a bankszámlához, annak a terhelési limitjéhez. Az esetet követően sem volt segítőkész az intézmény: egyszer sem keresték, nem kapott új kártyát és bankolni sem tudott napokig.
A beszélgetés során kitérnek arra is, hogy miért nehéz ilyen esetekben visszakövetni a csalókat és a pénzt visszajuttatni a tulajdonosához. "Azok a telefonszámok, amiról hívnak a csalók, fel nem merül az emberben, hogy ez egy kamu szám, mert generálnak egy telefonszámot". A pénz szintén egy generált számlára megy - általában hajléktalanok számára -, amit felvesznek ATMből és őket el is kapják a rendőrök, de nem tudnak ezzel sem előre lépni.
Azzal zárja Regős, hogy nagyon oda kell figyelni, mert a telefonálók ismernek szakszavakat és olyan kifejezéseket is, amikkel a banki világban könnyen találkozhatunk.