Az európai politikai vezetők jogosan érzik, hogy megsérültek, míg Trump határozott üzenetet küldött Zelenszkijnek, amelyben világosan kifejtette álláspontját.


Egyes források szerint Boris Johnson, a korábbi brit miniszterelnök, szintén próbálta lebeszélni Zelenszkijt a béketárgyalások megkezdéséről. (Fotó: AFP)

Lassan, de biztosan kezd a normalitás irányába fordulni a világ kereke. Brüsszel felfuvalkodott vezetőit arcul csapta a valóság a Müncheni Biztonsági Konferencián Vance amerikai alelnök személyében, aki minden finomkodást mellőzve mondta ki az igazságot az európai liberális politikai elitről.

Az alelnök hangsúlyozta, hogy a liberálisok nem tolerálják a véleményszabadságot, és nem képesek elfogadni, ha valaki alternatív politikai nézőpontot képvisel velük szemben. Minden lehetséges eszközt bevetnek annak érdekében, hogy elnémítsák azokat, akik nem osztják a nézeteiket. Vance beszédéből világosan kiderült, hogy az Egyesült Államok új vezetése nem szándékozik fenntartani a korábbi liberális világrendet, amely a liberálisok számára kétségtelenül zavaró felismerés.

Miközben az európai vezetők, akik eddig hajthatatlanul elzárkóztak a békés megoldásoktól, és kizárólag az ukrajnai konfliktus katonai úton való rendezését tartották elfogadhatónak, most azon töprengenek, hogy esetleg kimaradnak a béketárgyalások folyamatából.

ahogy siránkozik az eddig agyonajnározott, mostanra viszont ugyancsak statisztaszerepbe kényszerülő Zelenszkij is. Neki személy szerint ugyancsak eddig nem tapasztalt kioktatásban volt része, Donald Trump amerikai elnök őt tette felelőssé a kialakult helyzetért.

"Az amerikai elnök kijelentette, hogy Ukrajna vezetése lehetővé tette egy olyan háború kirobbanását az ország ellen, amelynek soha nem kellett volna bekövetkeznie." Trump azt is megemlítette, hogy Ukrajna nem kapott meghívót az Egyesült Államok és Oroszország szaúd-arábiai csúcstalálkozójára.

Ma hallottam valakit mondani: "Ó, minket megint kihagytak. Hát, ti már három éve ott vagytok." Azt is megjegyezte, hogy a háborúnak már réges-régen véget kellett volna érnie. Hozzátette, hogy Ukrajnának egyáltalán nem lett volna szabad belefogni ebbe a konfliktusba; sokkal jobb lett volna, ha megegyeznek.

Hozzá kell tennem, hogy eddig, ha valaki bármilyen hasonló véleményt fogalmazott meg, azonnal megkapta a "putyinista propagandista" vagy "oroszbarát" címkéket, ahogyan az is, aki bármilyen formában említette a béketárgyalásokat.

Mondjuk az is tény, hogy - Oroszország agresszor voltát nem megkérdőjelezve - azért a háborús uszítóknak, a Biden-adminisztrációnak és Európának is van ebben bőven bűne. Még a visszafogottabb vélemények szerint is a nyugati vezetők szkepticizmusa az orosz szempontokkal kapcsolatban, az Ukrajna fegyverekkel való támogatására vonatkozó kötelezettségvállalásuk és az ukránok további harcra való ösztönzése mind hozzájárult ahhoz, hogy a kijevi kormány a tárgyalások helyett egyedüli alternatívaként a háború folytatása mellett döntött. S ebben

Továbbra is stagnál a helyzet, mivel az európai diplomácia élén álló Kaja Kallas hangsúlyozza, hogy Ukrajna támogatása kulcsfontosságú a harctéren, és még korai lenne a békefenntartásról folytatott diskurzus.

Zelenszkijnek viszont elsősorban országa érdekeit kellett volna szem előtt tartania - különösen úgy, hogy tragikus módon végeredményben ez az egész még csak nem is az ukránokról szólt -, nem pedig a végsőkig hajszolni ebbe a reménytelen, pusztító küzdelembe. Nagyon szomorú, hogy ő csak a háborús hiénáktól számolatlanul érkező "pénzt, paripát fegyvert", s ezek további ígéretét látta és egyre inkább vérszemet kapva követelte, nem a szenvedő ukrán népet és a pusztuló országot. S félő, hogy ez mostanra sem változott, ráadásul most már a hatalmát, s talán a puszta életét is mentené, bármi áron, az utolsó ukránig...

Related posts