Az Európai Unió zöld utat ad Bulgária euróövezeti csatlakozásának.

Az Európai Unió pénzügyminiszterei keddi ülésükön zöld utat adtak azoknak a jogszabályoknak, amelyek megnyitják az utat Bulgária számára, hogy csatlakozhasson az euróövezethez.
A döntés értelmében Bulgária 2026. január 1-jétől kezdődően bevezetheti az eurót, a bolgár leva és az uniós közös valuta közötti átváltási árfolyamot pedig hivatalosan is rögzítették. Ezen a napon az Európai Parlament képviselőinek jelentős többsége is támogatta az ország csatlakozási kérelmét - számol be róla a Telex.
A Tanács hivatalos közleménye alapján az euró bevezetése utáni első évben kötelező, hogy az árakat kétféle pénznemben – levában és euróban – tüntessék fel.
A korábbi csatlakozások tapasztalatai szerint az átállás egy egyszeri, 0,1-0,3 százalékos inflációs többletet eredményezhet. Hosszú távon viszont az euró bevezetése stabilizáló hatást gyakorolhat, főként az export- és importügyletek átváltási költségeinek eltűnése miatt.
A közlemény hangsúlyozza, hogy Dániát kivéve minden EU-tagállam számára jogi kötelezettség az euró bevezetése. Ugyanakkor az átállás ütemezését és módját minden egyes tagállam saját belátása szerint határozhatja meg.
Rumen Radev, Bolgária elnöke népszavazás kiírását fontolgatja az euró bevezetéséről. A Politico értesülései szerint azonban a bolgár alkotmánybíróság várhatóan nem fogja engedélyezni a referendumot, ráadásul a parlamenti többség is a közös európai valuta bevezetése mellett áll. Ugyanakkor az euró bevezetése ellen többször is tüntettek, és a demonstrálók még az Európai Unió szófiai képviseletét is megrongálták.
A májusban publikált Eurobarometer-felmérés alapján a bolgár lakosság véleménye megosztott az euró bevezetéséről és a gazdasági unióról: mindössze 43 százalék áll ki a kezdeményezés mellett, míg 50 százalék határozottan ellenzi azt.
Ezzel szemben Magyarországon 68 százalék támogatja az eurócsatlakozást, és 28 százalék ellenzi.