A tűző napfény hatással lehet bizonyos gyógyszerek működésére.


Az erős napsütés jelentős hatással lehet bizonyos gyógyszerek hatékonyságára és a bőr reakcióira. Azok, akik érzékenyebbé válhatnak a napfényre és az ultraibolya sugárzásra – beleértve a szolárium használatát is –, különböző bőrproblémákkal találkozhatnak, mint például kiütések, bőrpír, duzzanat vagy akár égési sérülések. Az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Ügynökség (ŠÚKL) figyelmeztetése szerint célszerű kerülni a közvetlen napsütést azok számára, akik ilyen típusú gyógyszereket szednek.

"A bőr fokozott érzékenysége súlyosan befolyásolhatja bizonyos bőrbetegségek, mint az atópiás dermatitis, pikkelysömör vagy herpesz tüneteinek súlyosságát" - emelte ki a ŠÚKL.

Az ilyen fokú érzékenységet kiválthatják bizonyos gyógyszerek, például különféle antibiotikumok, retinoidok, antidepresszánsok, antiepileptikumok, daganatellenes szerek, vérnyomáscsökkentők, valamint a cukorbetegség és a magas koleszterinszint kezelésére alkalmazott gyógyszerek. Emellett ide tartoznak a gyulladáscsökkentő készítmények is, beleértve a vény nélkül kapható termékeket és krémeket, továbbá az orbáncfűt tartalmazó készítmények is.

Aki ilyen gyógyszereket szed, annak azt tanácsolják a szakemberek, hogy amennyire csak lehet, kerüljék a közvetlen napfényt. Fontos továbbá, hogy egész nap védjük magunkat a naptól, még akkor is, ha nem tartózkodunk közvetlenül a napon. "Hogy az ön gyógyszere okoz-e napérzékenységet, megtudhatja a betegtájékoztatóból, vagy kérdezze meg a gyógyszerészt" - tette hozzá a ŠÚKL.

Related posts