Az emberek szükségét érzik a folyamatos információáramlásnak és a nyitott kommunikációnak.


Gubík László és Major György (Kép: Balassa Zoltán/Felvidék.ma)

Február 6-án izgalmas beszélgetés zajlott le a MaJel Rovás Központban, ahol Gubík Lászlóval, a Magyar Szövetség (MSz) tavaly szeptember 28-án megválasztott országos elnökével a felvidéki magyarság jövőjéről esett szó. A rendezvény címe "Korszakváltás 12 pontban" volt, és célja a közösség előtt álló kihívások és lehetőségek alapos megvitatása volt.

A rendezvényre zsúfolásig megtelt a terem, hiszen Kassán már hosszú idő óta nem szervezett az MSz semmilyen eseményt. Az emberek azonban igénylik a folyamatos tájékoztatást és a párbeszédet, így a várakozás és az érdeklődés óriási volt.

Major György, az MSz Kassa Járási Elnöke köszöntötte az elnököt és a jelenlevőket, majd elmondta, már decemberben szerette volna ezt a találkozót létrehozni. Hosszú egyeztetés után sikerült rögzíteni az időpontot, mert az elnök több bemutatkozó látogatást kívánt lebonyolítani.

Ezért most két nap leforgása alatt lehetősége nyílt találkozni a főkonzullal, a főpolgármesterrel és a főesperessel. Emellett ellátogatott a Márai Alapiskolába és Gimnáziumba, valamint a Szakkay József Szakközépiskolába is.

Olyan személyiségekhez kapcsolódik, mint II. Rákóczi Ferenc, Márai Sándor és Esterházy János. Ezek közül az utóbbi szellemisége áll legközelebb hozzá.

Nem tette magát a középpontba, csupán annyit osztott meg, hogy Léván látta meg a napvilágot. Olyan környezetben nevelkedett ott, amely a mai világban már csak emlék. Éppen ezért tökéletesen átérzi a kisebbségben élés kihívásait. Ezt a szemléletet hozta magával otthonról.

A politikai színtéren való részvétel lehetősége számára elérhetetlenné vált, miután felvette a magyar állampolgárságot. E döntése következtében a szlovák állampolgárságát elveszítette, ami megakadályozta őt abban, hogy képviselő-jelöltként induljon a választásokon. Ez a helyzet egy hosszú és kimerítő önvédelmi harcra kényszerítette, amelynek megoldása még mindig a jövő homályába vész.

Közben megalakították az Esterházy Akadémiát, amelynek célja, hogy a fiatalokat felkészítse arra, hogy kisebbségi létünk kovászai és fáklyái legyenek. A megfelelő tudás birtokában a felvidéki magyarság szolgálatába állnak. A képzés keretében már bodrogközi és Kassa környéki fiatalok is részt vettek, hozzájárulva ezzel közösségünk erősödéséhez.

Amikor megválasztották az MSz elnökének, tisztában volt azzal, hogy ez egy igazi kihívásokkal teli feladat, amely nemcsak felelősségteljes, hanem komoly erőpróbát is jelent.

Ő lokálpatriótaként a keresztény-szociális és nemzeti konzervatív értékek mentén gondolkodik. Határozottan hiszi, hogy a szlovákok és a magyarok kölcsönösen függnek egymástól, és együttműködésük elengedhetetlen a közös jövőjük szempontjából.

Gubík ezért integráló szerepet kíván betölteni.

Habár nem jutottunk be már többször a parlamentbe, a polgármesterek számát illetően, nem állunk rosszul. A képviselők számát tekintve is ugyanez a helyzet. Mégis a magyarok közhangulata szomorú és deprimált. Pedig a felvidéki magyar közvélemény jó hangulatra vágyik.

Az emberi lét egyik alapvető igénye a hatalom megszerzése, de ez nem csupán hatalomvágyat jelent. E nélkül a kontroll nélkülözhetetlen ahhoz, hogy kifejezhessük és érvényesíthessük a saját akaratunkat.

A politikai képviselet hatékonyabbá tételéhez érdemes lenne megfontolni a választási küszöb 4%-ra való csökkentését. Ez nemcsak a kisebbségek számára nyújtana előnyöket, hanem a társadalom egészének is kedvezne. Alternatív megoldásként felmerülhet, hogy a kisebbségek képviselete ne legyen a jelenlegi 5%-os küszöbhöz kötve, amihez természetesen politikai elkötelezettség szükséges. A viták során egyre inkább hangsúlyossá válik, hogy a szlovák választási rendszer hátrányos, mivel egyetlen választási körzet képviselete következtében a pozsonyi választók aránytalanul nagyobb befolyással bírnak.

Igyekeznünk kell, hogy ne osszanak meg minket.

Saját érdekeinket vállalni kell - mondta az elnök. - Szembe kell néznünk az igazságtalan finanszírozással és a nyelvtörvénnyel. Ideális lenne, ha ilyen nem lenne, mely a többség nyelvét védi, nem a kisebbségekét.

Javaslom, hogy alakítsunk ki egy olyan önkormányzati társulást, amely a polgármesterek és képviselők közreműködésével hitelesen képviselheti közös érdekeinket. Fontos, hogy közösségünket aktivizáljuk, hogy együtt tudjunk dolgozni a kitűzött célok eléréséért.

Kitért az iskolahálózatunk kérdésére is. Ez demográfiai kérdés.

Ha elegendő számú magyar gyermek lesz, akkor a magyar iskolák is megmaradnak. Jelenleg azonban sajnálatos módon a magyar gyermekek száma drámaian csökkent, a felére esett vissza. Sokan középiskolai tanulmányaikat sem kívánják folytatni. Egyes területeken az alapiskolák és gimnáziumok összevonása tűnik a lehetséges megoldásnak. Vannak olyan helyzetek, amikor hetek vagy hónapok leforgása alatt kell eredményeket elérni a problémák orvoslására.

Egy innovatív agytröszt létrehozása válik szükségessé, amely szakmai tevékenységeket folytat, mélyreható kutatásokat végez, és emellett vállalja a politikai elköteleződést is.

A tervezés sikeréhez elengedhetetlen, hogy alaposan ismerjük az alapvető adatokat és a jelenlegi helyzetet. Fontos, hogy még több embert vonjunk be a folyamatokba. Szerinte ezt úgy lehetne megvalósítani, ha minden 30.000 magyar állampolgárra jutna egy kampányfőnök.

Ezt követően élénk eszmecsere bontakozott ki, amelynek középpontjában a Márai Alapiskola és Gimnázium, valamint a Szakkay József Szakközépiskola jövője állt. Gubík hangsúlyozta, hogy a legfontosabb az érintett felek közötti párbeszéd és megegyezés. Kiemelte, hogy ha nincs szakmai konszenzus, akkor a politikai képviselet is értelmét veszti. A közös megoldás keresése nélkül pedig nem lehet előrelépni.

Az eszmecsere rendkívül értékes tapasztalatnak bizonyult.

Nyilvánvalóvá vált, hogy rendszeresen kellene ilyen alkalmakat teremteni Kassán is, mert sok a félreértés, nincs hol megvitatni szervezett keretek között a felmerülő gondokat.

Ez az MSz Kassa Járás elnökségére váró megkerülhetetlen feladat.

Related posts