Egy különleges Kohán-festmény érkezett haza Gyulára az Egyesült Államokból.


Egy magyar származású család jóvoltából, akik 1956-ban az Egyesült Államokba kényszerültek, hazatérhetett Kohán György Kossuth-díjas festőművész ikonikus alkotása, az Éneklő fiúk. A gyulai művész ezt a festményt az 1940-es években készítette, és egy ebédmeghívás során vitte magával egy másik festőnő számára. A kép később, a Magyar Nemzeti Galéria által kiadott kiviteli engedéllyel 1962-ben került az Egyesült Államokba, ahol Dakó Sándor vette át a birtoklását. Az időszakosan visszatérő Kohán-művek mellett ez a felajánlás különösen figyelemre méltó, mivel ilyen kiemelkedő értékű és jelentőségű ajándék még nem érkezett a képtárba.

Az Egyesült Államokból tért haza hétfőn Kohán György gyulai származású festőművész egy korai, expresszív műve, az Éneklő fiúk.

Liska András, a festményt a gyulai Kohán Képtárban átvevő Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője kifejtette, tavaly nyáron a washingtoni magyar nagykövetségtől kaptak egy levelet, hogy egy magyar származású, 1956-ban az Egyesült Államokba emigrált család szeretne felajánlani a Kohán Képtár számára egy festményt.

A művész az Éneklő fiúk című olajfestményét az 1940-es években alkotta, és egy ebédmeghívásra vitte magával, abban a díszkeretben, amelyben most is hazaérkezett. A festmény egy másik festőművész hölgy, a Dakó család rokonainak címzett ajándéka volt. Liska András elmondása szerint a család közvetlenül a művésztől szerezte be ezt a különleges alkotást.

A volt akadémikus fiától azt kérte, hogy egy napon hozza vissza a művet Magyarországra. A már nyugdíjas filozófiaprofesszor, Dakó Márton ezért keresett kapcsolatot a nagykövetséggel - osztotta meg Liska András.

Kiemelte, hogy a képtárban több mint 660 festmény és közel 2500 grafika található Kohán Györgytől. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ilyen expresszív, korai időszakból származó művek meglehetősen ritkák a gyűjteményükben.

Dombi Ildikó, a Kohán Képtárat üzemeltető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója elárulta, hogy időnként felkeresik őket Kohán művekkel. Néhány grafikát már korábban is adományoztak a képtárnak, azonban...

Kiemelte, hogy február 20-án, Kohán György születésnapja tiszteletére egy különleges időszaki kiállítást szerveznek, ahol a művész eddig még nem, vagy csupán ritkán bemutatott műveit ismerheti meg a közönség. A tárlaton szerepelni fog a legfrissebb, most érkezett festmény is.

Az MTI kérdésére Liska András elmondta, mérlegelni fogják, hogy az Éneklő fiúk bekerüljön-e az állandó kiállításra is, amelyről hangsúlyozta: egyébként is gyakran változtatják, hogy Kohán minél több alkotását meg tudják mutatni az érdeklődőknek.

Kohán György, a Kossuth-díjas festőművész és grafikus, 1910. február 22-én látta meg a napvilágot Gyulán, ahol 1966. december 16-án hunyt el. Az ő nevéhez fűződik a hódmezővásárhelyi Tornyai Társaság megalapítása, amely jelentős szerepet játszott a helyi művészeti életben. Művészi öröksége lenyűgöző, körülbelül 600 festménye és 2500 grafikai alkotása a gyulai Erkel Ferenc Múzeum gyűjteményét gazdagítja. Ezen kívül munkái megtalálhatók a budapesti Magyar Nemzeti Galériában, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban, valamint a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban is. Emellett számos művét magántulajdonban is őrzik, amelyek tovább növelik népszerűségét és elismertségét a művészeti szcénában.

Related posts