"A USAID nem csupán egy jótékonysági szervezet volt" - videó | Demokrata

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, ismertebb nevén USAID, Magyarországon is aktívan támogatta a civil szektor és a médiák működését, amelyek potenciálisan hatással voltak a hazai politikai események alakulására. E folyamatok nyomán a magyar kormány vizsgálatot indított, és készül a külföldi finanszírozások szigorúbb kereteinek megalkotására. A feladatot László András kormánybiztosra bízták, akinek az a célja, hogy részletesen feltárja a USAID magyarországi tevékenységeit és azok következményeit.
László András a Politika 360 című műsorban kifejtette, hogy első intézkedésként fel fogja venni a kapcsolatot az amerikai partnerekkel, akik szintén elemzik a USAID működését.
Azt már tudjuk, hogy az amerikai kormány felfüggesztette a szervezet tevékenységének 90 százalékát, és jelentős leépítések zajlanak - mondta a kormánybiztos, hozzátéve, hogy a magyar vizsgálat célja a teljes átláthatóság megteremtése. A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy a külföldi finanszírozás kérdése nem először merül fel Magyarországon.
A 2022-es választási kampány idején már felmerült a gyanú, hogy külföldi forrásokból származó pénzek érkeztek politikai célok támogatására.
A jelenlegi feladatunk az, hogy alaposan feltérképezzük, milyen pénzeszközök érkeztek Magyarországra, és mely szervezetek kapták meg ezeket - emelte ki.
László András hangsúlyozta, hogy a kormány a közeljövőben szigorúbb jogi kereteket vezethet be a külföldi támogatásokban részesülő szervezetek működését illetően.
Fontos különbséget tenni a valódi civil kezdeményezések és a politikai célú befolyásolásra használt NGO-k között - mondta.
Szerinte a USAID-botrány felfedte, hogy bizonyos külföldi szervezetek nem csupán a fejlesztési céljaikra összpontosítanak, hanem aktívan próbálnak politikai befolyást gyakorolni. A kormánybiztos úgy véli, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok terén is jelentős átalakulások előtt állunk.
Az amerikai oldal is elismerte, hogy a USAID tevékenysége során jelentős visszaélések történtek - mondta.
Kiemelte, hogy az új amerikai kormány már elindította az átvilágítási folyamatokat, ami lehetőséget teremt Magyarország számára is, hogy világosabb képet kapjon a helyzetről.
A USAID tevékenységei nem csupán Magyarország területén, hanem más nemzetekben is felvetik a külföldi politikai befolyás problémakörét. László András úgy véli, hogy lényeges lenne, ha a hasonló kihívásokkal küzdő országok, mint Szerbia vagy Lengyelország, közösen koordinálnák intézkedéseiket.
Nyitottak vagyunk arra, hogy más kormányokkal is együttműködjünk a külföldi finanszírozások szabályozása terén - mondta.
A kormánybiztos véleménye szerint az ügy fontossága jóval meghaladja Magyarország határait.
Most először maga az amerikai kormány is elismeri, hogy a USAID működésével problémák voltak - hangsúlyozta. Véleménye szerint a vizsgálat eredményei hosszú távon befolyásolhatják a magyar jogalkotást is.
László András hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen, hogy Magyarország demokratikus folyamatai megőrizzék függetlenségüket a külföldi politikai befolyásolásokkal szemben.
Szerinte a magyar parlament a vizsgálati eredmények fényében képes meghozni a további lépésekről szóló döntéseit.