A magyar kormány fokozza a kulturális, oktatási és szociális együttműködést Székelyfölddel, hogy még szorosabbá fűzze a két közösség közötti kapcsolatokat.

A magyar kormány újabb lépéseket tesz az erdélyi és székelyföldi kulturális, oktatási és szociális intézményekkel való együttműködés szorosabbra fűzésére. Hankó Balázs, Magyarország kulturális és innovációs minisztere, szerdán Sepsiszentgyörgyön járt, ahol találkozott az érintett intézmények vezetőivel. A megbeszélés során a közelgő programtámogatások és közös projektek lehetőségeit vitatták meg, melyek célja a helyi közösségek fejlesztése és támogatása.
A sepsiszentgyörgyi városházán megrendezett találkozót megelőzően Hankó Balázs alaposan szemügyre vette a Sapientia Egyetem új campusának területét. Ezt követően konzultált Kató Béla püspökkel, a Sapientia Alapítvány elnökével, valamint Tonk Márton rektorral.
A kulturális és innovációs miniszter bejelentette, hogy a magyar állami ösztöndíjrendszert kiterjesztik a Sapientia Egyetem hallgatóira, ezzel is erősítve a fiatalok szülőföldön való megtartását. A miniszter szavai szerint a magyar kormány által támogatott Sapientia EMTE jelenleg a 24. helyen áll a romániai egyetemek rangsorában, ám a célkitűzés az, hogy a 10 legjobb romániai felsőoktatási intézmény közé kerülhessen.
Hankó Balázs rámutatott: a Sapientia szeretne doktori iskolát indítani, és több kutatási pályázatban részt venni vezető nemzetközi egyetemekkel. Emellett tervezik, hogy védőnői képzést indítanak a Sapientián. A sepsiszentgyörgyi elöljárókkal és intézményvezetőkkel való tárgyalás során megfogalmazódott, hogy restaurátor és szociális munkás képzésre is szükség lenne.
A magyar kulturális és innovációs miniszter a sepsiszentgyörgyi városházán Antal Árpád polgármesterrel, Tamás Sándor megyei tanácselnökkel és intézményvezetőkkel abban is megállapodott, hogy családtámogatási, gyermekvállalást ösztönző programokat indítanak az egyházakon keresztül. Hankó Balázs egyeztetett arról is, hogyan lehetne Háromszéket az eddigieknél jobban bekapcsolni a Határtalanul programba, hogy minél több magyar diák felkeresse Székelyföldet.
A miniszter Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely színházi vezetőivel folytatott megbeszélésén arról tárgyaltak, hogy támogatást nyújtanak olyan előadások létrehozásához, amelyek célja, hogy a színház világát közelebb vigyék a gyermekekhez és fiatalokhoz. Emellett a tervek között szerepel, hogy az előadásokat kisebb településekre is eljuttassák, valamint erdélyi színházak közötti vendégszerepléseket szervezzenek, erősítve ezzel a kulturális együttműködést.
Hankó Balázs azt is megfogalmazta, hogy a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeummal együttműködve, múzeumpedagógiai programokkal erősíteni szeretnék a gyermekek múzeumlátogatását és a múzeumok kiállításait, tevékenységét vonzóbbá tegyék a fiatalok számára. A sepsiszentgyörgyi egyeztetésen szóba került a kézdivásárhelyi Kanta Szakképző Központnak a magyar szakképzési modell szerinti további erősítése, és szó esett arról is, hogy a háromszéki könyvtári hálózatban miként tudják biztosítani a könyvek, könyvgyűjtemények bővítését.
A háromszéki vezetők kezdeményezésére felmerült az igény, hogy a megyei önkormányzatok által irányított székely-szorvány programot összehangolják a magyar kormány által támogatott szorvány programmal. Ezzel a lépéssel céljuk, hogy elkerüljék a párhuzamosságokat, és javítsák az együttműködések hatékonyságát.
A háromszékiek kérésére a miniszter ígéretet tett, hogy végzős orvostanhallgatók és tapasztalt orvosok részvételével egészségügyi szűrőprogramokat hoznak a székelyföldi településekre, illetve délutáni oktatás és meleg ebéd programokkal, valamint műhelyiskola programmal segítenék a magyar ajkú cigány közösség felzárkóztatását.