A jelenlegi helyzet bizonyos szempontból párhuzamba állítható a II. világháború előtti időszakkal, véli egy francia történész.

A szakértő véleménye szerint a helyzet alakulása Vlagyimir Putyin eltökéltségétől és az európai államok összefogásától függ.
Az ukrajnai orosz invázió újraélesztette a harmadik világháború kitörésének rémét. Eleinte ez a gondolat talán távolinak tűnt, ám Donald Trump amerikai elnök hatalomba való visszatérése bonyolította a helyzetet. Olivier Wieviorka történész a Le Monde-ban megjelent írásában kiemeli: „Bár egyetlen párhuzam sem lehet tökéletes, a jelenlegi helyzetben mégis felfedezhetünk néhány hasonlóságot a második világháború előtti időszakkal.”
Bár Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, nem hasonlítható Adolf Hitlerhez, 2008 óta két szinten is aktívan támogatja az agresszív törekvéseket. Grúziában és Ukrajnában fokozatosan arra törekszik, hogy visszaállítsa azt a befolyási övezetet, amely Oroszország számára a Varsói Szerződés időszakában volt jellemző. Afrikai tevékenységei révén célja, hogy gyengítse a Nyugatot, és hozzájusson az ottani erőforrások egy részéhez.
A szövetségi rendszer 1939-ben olyan gyenge volt, hogy nem volt elrettentő ereje. Hitler így módszeresen megvalósíthatta tervét, amely a történész szerint magában foglalta a Rajna remilitarizálását vagy Csehszlovákia megszállását. Nem félt megkockáztatni Lengyelország megtámadását, hiszen bízott a szövetségesek tétlenségében. London, majd Párizs hadüzenete váratlanul érte a német diktátort, hiszen meglehetősen korlátozott konfliktusra számított.