A főiskoláról eltanácsolták, de később egy egész ország szívébe belopta magát! 71 csodálatos évet élt a magyar színjátszás legendás alakja.
A szavalattól a színpadig - ahogy egy magyartanár felismerte a csodát
Frigyes Budán született, 1941 tavaszán. Egy egyszerű hivatalnok és egy szelíd édesanya gyermekeként nőtt fel. Gyermeki lépteit a szocialista évek kötelező ünnepségei is formálták, ahol egy nap verset szavalt. Ez az egyetlen alkalom elég volt ahhoz, hogy tanárnője meglássa benne a színjátszás szikráját.
Az anyukája azonnal bízni kezdett benne - és mi, a nézők, később megköszönhettük ezt a döntést. Sajnos, az élet korán elvitte édesanyját, mindössze 15 éves korában. Ezt követően egy szeretetteljes nagynéni lépett a helyébe, akit "Mutternak" nevezett, és aki halála pillanatáig támogatta őt mindenben.
Hollósi Frigyes (fotó: Stekovics Gáspár) / Forrás: Wikipédia
Bár első próbálkozásra bejutott a Színművészeti Főiskolára, hamar kiderült: az ottani világ még nem készült fel Hollósi Frigyesre. Fél év után eltanácsolták - hivatalosan kirostálták. Sokan itt feladták volna, de ő más utat választott.
Ádám Ottó biztatására elindult vidékre: Szolnokra, a Szigligeti Színházba. Először statisztált, majd ahogy telt az idő, a közönség egyik kedvence lett. Tizennyolc év alatt 88 bemutatón szerepelt - olyan kollégákkal, mint a száműzetésben lévő Mensáros László.
Frigyes nem a klasszikus, világot megváltó hősök szerepét játszotta el, hanem a mindennapi emberek életének fájdalmát és örömét hozta elénk a színpadon. Színészi tehetsége az arckifejezéseiben, a hangzásában és a mozdulataiban bontakozott ki, így teremtve meg egyedi stílusát. Szolnoki rádió bemondójaként formálta hangját, amely aztán a képernyőn és a szinkronizálás során is azonnal felismerhetővé vált.
Amikor a főváros szívébe lépett, elsőként a Nemzeti Színház hívta meg, ám az igazi otthonát a Katona József Színház falai között találta meg. Itt, mint alapító tag, számos felejthetetlen előadásban szerepelt, amelyek nemcsak hazai, hanem nemzetközi elismerést is hoztak neki. Mexikóvárostól Jeruzsálemig képes volt megnevettetni és elgondolkodtatni a közönséget, teret adva a színház varázsának.
Sokan valószínűleg a Kisváros című sorozat révén ismerik Járai őrnagy karakterét, aki nem csupán egy szereplő volt, hanem egy igazi emberi értéket is megtestesített. Szerepe annyira hitelesen sikerült, hogy a közönség és a szakma egyaránt tiszteletbeli rendőrként ismerte el az ő munkáját. Ezen kívül számtalan filmben feltűnt, a Roncsfilmtől kezdve egészen a Sose halunk megig, és minden egyes karaktere maradandó nyomot hagyott a nézőkben.
Frigyes nem volt az a fajta ember, aki szívesen osztotta volna meg életének részleteit. Házassága, mely csupán egy rövid időszakot ölelt fel, egy kivételes lány, Katalin születésével zárult, aki szintén a művészetek felé fordult. A színművész karrierje folyamatosan ívelt felfelé, de a feszített munkatempó nem maradt következmények nélkül. Vastagbél-daganattal kellett megküzdenie, ám 10 nap elteltével már újra a színpadon találta magát, bizonyítva, hogy a szenvedélye és eltökéltsége mindennél erősebb.
"Amikor alaposan átgondolom, soha nem éreztem félelmet a halál gondolatától. Persze, néha felmerült bennem, hogy lehet, itt az időm, de ez sosem hozott el kétséget a szívembe. Azóta már gyógyultként tekintek magamra. Valószínű, hogy a munkám és a hivatásom táplálja a lelkemet. Ha nem lettem volna ennyire elfoglalt, lehet, hogy a betegségből való kilábalás is nehezebb lett volna..." - osztotta meg egy interjú során.
Hollósi Frigyes 71 éves korában, 2012 decemberében távozott az élők sorából. Ezzel nem csupán egy kiemelkedő színészt veszítettünk el, hanem egy olyan különleges részt is magunkból, amely képes volt egyszerre nevetni és sírni, ahogyan ő tette. Az ő egyedülálló tehetsége és érzelmi mélysége sokunk szívében örökre megmarad.