A Fidesz által támogatott Nézőpont Intézet vezetője úgy véli, hogy Ukrajna integrálása kulcsfontosságú lépés az új magyar gazdasági csoda megvalósításához.


"FELTÉTELES IGEN - Meglepő gondolatok Ukrajna EU-tagságáról" címmel közölt 2023. március 17-én rövid, de igen érdekes elemzést a Fidesz-kormány háttérintézete, a Nézőpont vezetője, Mráz Ágoston Sámuel. Az írás bevezetője azonnal értelmezte is a szöveg célját:

Mráz két fő állítása:

Mráz Ágoston levezetésének nyitó érve logikus és nyilvánvaló:

A fideszes háttérember következő érve a fideszes diplomáciai trollkodás kedvelőihez szól: ha a magyar kormány szorgalmazná a csatlakozást, leleplezhetné azokat a Fidesz szerint képmutató uniós politikusokat, akik a nyilvánosság előtt kék-sárgába öltözve támogatják Ukrajnát, miközben igazából nem is szeretnék felvenni az országot maguk közé.

Mráz harmadik érve az, hogy Ukrajna felvételének támogatása újra megerősítené a lengyel-magyar tengelyt, mivel a lengyelek régóta elkötelezettek a független Ukrajna mellett. "Magyarország sokkal többet tesz keleti szomszédjáért, mint ahogyan azt a nemzetközi médiában kialakított imázsunk sugallja" - állítja Mráz. Szerinte hazánk a humanitárius segítségnyújtással, a menekültek befogadásával és az ukrán gazdaság támogatásával jelentős mértékben hozzájárul Ukrajna stabilitásához.

A következő, negyedik érv azt vizsgálja, hogy Ukrajna csatlakozása hogyan formálhatja át az EU-n belüli erőviszonyokat, és hogy ennek következtében Magyarország, különösen Orbán Viktor vezetésével, jelentős előnyökre tehet szert. De miért is lenne ez kedvező a magyar kormány számára? Ukrajna uniós tagsága valószínűleg nem szolgálná a még szorosabb európai integrációt, így a felvételével csökkenne az Európai Egyesült Államok eszméjének megvalósulásának esélye. Továbbá, Orbánék számára kifejezetten kedvező lenne, ha Ukrajna belépése lehetőséget biztosítana Szerbia csatlakozására is, amely Orbán szövetségesének számít. Ez újabb potenciális szövetségest, sőt vétópartnert jelenthetne a magyar miniszterelnök számára, ami tovább erősítené pozícióját az uniós politikai játszmákban.

"De vajon nem ütközne-e Ukrajna csatlakozása a magyar nemzeti érdekekkel?" – tette fel a lényegi kérdést Mráz Ágoston elemzése során. Más megközelítésből: kedvező lenne-e ez a Kárpátalján élő magyar kisebbség számára? A válasz: "Igen, van rá lehetőség."

A végén Mráz nyíltan kimondta, hogy gazdaságilag előnyös lenne Ukrajna felvétele az ország számára, ami különösen ironikus, hiszen a Fidesz jelenlegi választási kampányának alapja éppen ennek ellenkezője. Érdekes, hogy 2023-ban Mráz mégis bele merte mondani, hogy Ukrajna EU-tagsága nemcsak hogy nem veszélyezteti a magyar munkahelyeket, hanem valójában fontos tartalék munkaerőt biztosíthat számunkra.

Mráz utolsó gazdasági érve az, hogy Orbán által egykor felvázolt "Debrecen-Nyíregyháza-Miskolc háromszög", amely a kelet-magyarországi ipari övezet alapját képezi, szoros összefüggésben áll "a szomszédos országok EU-tagságával és a határok szabad átjárhatóságával". Mráz ezt annyira lényegesnek ítélte, hogy a következőképpen fogalmazta meg:

A cikk zárása igazán szokatlanul cseng, főleg most, hogy Orbán éppen azzal próbálja megnyerni a választókat, hogy minden ukrán bűnözőként van beállítva.

Related posts