A Fehér Házban már elkezdődtek a számítások arról, hogy milyen költségekkel járhat Grönland megszerzése.

Bár a nemzetközi közvélemény tiltakozása nem csillapította Donald Trump amerikai elnök ambícióit Grönland megszerzésével kapcsolatban, a Fehér Ház szakértői továbbra is dolgoznak a költségvetési modellek kidolgozásán. Jelenleg is elemzik, milyen pénzügyi vonzatai lennének annak, ha a világ legnagyobb szigete az Egyesült Államok része lenne.
Több, a tervet jól ismerő forrásra hivatkozva a The Washington Post arról számolt be, hogy a Fehér Ház költségvetési hivatala jelenleg az 58 ezer fős grönlandi lakosság állami szolgáltatásokkal való ellátásának költségeit, valamint a potenciális bevételeket vizsgálja. Ezek a bevételek elsősorban Grönland gazdag ásványkincseiből származhatnak.
A célkitűzés világos: olyan vonzó ajánlatot kell kidolgozni a grönlandi kormány számára, amely felülmúlja a Dán Királyság által biztosított körülbelül 600 millió dolláros éves támogatást.
Trump korábban már kifejezte meggyőződését, hogy Grönland elkerülhetetlenül az Egyesült Államok része lesz, de hangsúlyozta, hogy nem kíván erőszakot alkalmazni ehhez. Ugyanakkor megjegyezte, hogy "minden lehetőséget figyelembe veszünk". Az elnök véleménye szerint Grönland kulcsfontosságú szerepet játszik a sarkvidéki tengeri útvonalak szempontjából, amelyek nem csupán kereskedelmi, hanem katonai érdekeket is szolgálnak. Ezen kívül a sziget gazdag ásványi erőforrásokban, és egyes szakértők becslése szerint a stratégiai nyersanyagkészletek értéke akár 3000 milliárd dollárt is elérhet.
Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes szóvivője így nyilatkozott: "Az elnök meg van győződve arról, hogy Grönland lakói jelentősen előnyösebb helyzetben lennének, ha az Egyesült Államok védelme alatt állnának, különösen a sarkvidéki térség aktuális fenyegetéseivel szemben."
Koppenhága dühét továbbra is érezni lehet. Mette Frederiksen dán miniszterelnök a héten három napra Grönlandra látogat, hogy kifejezze elköteleződését a terület iránt. A nemrégiben hivatalba lépett grönlandi vezető, Jens-Frederik Nielsen, a közösségi médiában osztotta meg véleményét:
A Trump-adminisztráció néhány tagja már korán megkezdte a dán kormány bírálatát, hogy előkészítse az új politikai tájat. J. D. Vance alelnök a múlt héten ellátogatott a grönlandi amerikai támaszpontra, ahol azt mondta: "Dánia nem teljesítette a Grönlanddal szembeni kötelezettségeit - sem gazdasági, sem biztonsági téren. Mi sokkal jobb partnerek lehetnénk."
A Fehér Ház becslései alapján a sziget jövőbeli fenntartása potenciálisan jövedelmező lehet, akár az ásványi kincsekből, akár a kereskedelmi tevékenységekből származó adóbevételek révén. Ugyanakkor az elemzők figyelmeztetnek, hogy Grönland nyersanyagkincseinek egy része még felfedezésre vár, és számos lelőhely nem bányászható gazdaságosan. Továbbá, a grönlandi kormány már több külső bányaprojektet is elvetett, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
Kiemelt kép: Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke (Fotó: MTI/EPA/Bloomberg pool/Al Drago)