Fedezd fel az 2024-es év legizgalmasabb mesterséges intelligencia által készített képeit! Itt van 8+1 lenyűgöző alkotás, amelyek nemcsak a technológia határait feszegették, hanem a közönség figyelmét is magukra vonzották. Ezek a képek nemcsak esztétikai é


Idén számos olyan eseményről készült kép került napvilágra, amelyek valójában sosem történtek meg, kezdve a Budapestet ért atomtámadástól a nagyszabású lakosságcseréken át egészen Vámos Miklós letartóztatásáig. Ezek a képek izgalmas, mégis szomorú példái a modern valóságnak. Nézzük meg a legérdekesebb eseteket!

Idén is bővelkedtünk a politikai élet váratlan és sokszor sokkoló eseményeiben, amelyek néha még mosolyt is csalnak az arcunkra, míg máskor inkább félelmet keltenek. A képgeneráló mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése révén azonban olyan fantáziaalkotások kerültek a szemünk elé, amelyek nem csupán a valóságtól eltérnek, hanem olyan eseményeket is ábrázolnak, amelyek sosem történtek meg. Fontos azonban, hogy ne siettessük a "dezinformáció" bélyegének rátételét minden egyes képre: míg némelyik csupán a valóság színezett változata, mások valóban súlyos következményekkel járó visszaélésekhez vezethettek.

Az év elején egy új szereplő lépett a politikai színtérre: Magyar Péter, aki a kegyelmi botrány következtében távozni kényszerült a közéletből, és Varga Judit volt férje. Február elején egy figyelemfelkeltő fotóval tette közzé bejelentését, amelyben jelezte, hogy visszavonul minden eddigi állami pozíciójából, és véget vet a NER-hez fűződő kapcsolatainak. A posztjában hangsúlyozta: "Hiszem, hogy Magyarország nem a Rogán Antalok, nem az oligarchák, és nem is csupán néhány befolyásos család birodalma."

A Magyart ábrázoló kép mesterséges intelligencia által támogatott alkalmazással készülhetett, méghozzá egy olyannal, ami hétköznapi fényképeket alakít át professzionális profilképpé. Ezt az eszközt elsősorban a LinkedIn népszerűsíti felhasználóinak. Ahogy írják: "a profilképed legyen összhangban az általad választott iparággal és a karriercéljaiddal." Az üzleti szférában való érvényesüléshez például a semleges hátteret és a konzervatív öltözködést javasolják - a Magyar Péterről készült portré pedig ezt tökéletesen visszaadja. Az AI-tunningról a kép egyéb jellemzői is árulkodnak, így az elmosódott háttér vagy a kép síkjával párhuzamos, szimmetrikus testtartás.

Míg az ilyen típusú fotók egyre elterjedtebbek a CV-kben és a munkaerőpiacon, a hazai politikában újnak számít az eddig bevett digitális képszerkesztési módszerekhez képest. Palóc András, a Századvég elemzője, aki korábban a Digitális Szuverenitás Központ produkciós vezetőjeként is dolgozott, meg is jegyezte a Borsnak, hogy Magyar ezzel "szépfiús imázst épít", és el akarja tüntetni a ráncait.

A Tisza párt elnöke azóta sem hagyott fel a mesterséges intelligenciával történő médiamanipulálással, legutóbb például hosszú hajjal láthattuk őt és Orbánt, novemberi Instagram-posztjában pedig egy katonai egyenruhás képpel szolgáltatott alapanyagot a az őt támadó lejárató kampányokhoz.

Február elején a francia gazdák ismét a párizsi utcákra vonultak, hogy hangot adjanak követeléseiknek: magasabb állami támogatást és az EU szigorú környezetvédelmi szabályainak mérséklését kérték. Ez a demonstráció része volt egy szélesebb körű európai mozgalomnak, amely több országban is zajlott, és célja, hogy a mezőgazdasági dolgozók az előttük álló európai parlamenti választások előtt jelentős engedményekhez jussanak.

Számos sajtófotó örökítette meg a traktorok menetét, ahogy áthaladtak Nyugat-Párizs forgalmas utcáin, komoly dugókat okozva, majd átkeltek a Szajnán, hogy végül az Eiffel-torony impozáns árnyékában vonuljanak el. A város ikonikus épületei és a sárgás olajfoltokkal borított traktorok közötti éles ellentét már önmagában is figyelemfelkeltő, de a legnagyobb érdeklődést mégis egy mesterséges intelligencia által kreált kép váltotta ki. Ez a kép szinte egy új dimenzióba emelte a valóságot: mintha a tüntetésről készült dokumentarista felvételek találkoztak volna a Disney Ratatouille filmjének bájos vizuális világával. A látványos montázsban a forradalmi szalmabála-barikádok mérete olyan gigantikusra nőtt, hogy szinte vetekedtek az Eiffel-torony magasságával, így egy különös, meseszerű atmoszférát teremtve a valós események köré.

2024 áprilisában a közmédia bemutatta legelső virtuális műsorvezetőjét, Bíró Adát, aki mesterséges intelligenciával készült. Ada a Duna TV megújult Delta című tudományos ismeretterjesztő műsorának állandó szereplője, és már hetek óta feltűnik a képernyőn. Nem csupán egy egyszerű nyelvi modell, hanem a magyar televíziózásban egyedülálló technológia és a grafikus szakemberek precíz munkájának eredményeként egy vonzó megjelenésű hírszolgáltatóvá vált. Az alkotói folyamatosan fejlesztik, így adásról adásra egyre inkább emberi vonásokkal bővül. Ada megjelenésével kapcsolatban megszólalt a Delta legendás műsorvezetője, Kudlik Júlia is, aki 1965-től több mint három évtizedig vezette a műsort.

Ada nem csupán a műsor keretein belül létezik; saját Facebook-oldala révén még inkább életre kel. Itt nemcsak rövid magyarázó videókat oszt meg, hanem rendszeresen betekintést nyújt a magánéletébe is. Virtuális avatárját már láthattuk futás közben, a könyvtárban, kedvenc helyén, vagy éppen adventi gyertyagyújtás alkalmával. Október 23-a kapcsán is megemlékezett, ezzel is gazdagítva online jelenlétét. Az M1 híradója folyamatosan tudósít a virtuális műsorvezető körüli eseményekről, amelyek újabb és újabb "médiatörténeti" pillanatokként vonulnak be a köztudatba. A kormánypárti média bulvárszemlélete sem maradt el, hiszen már olyan elképzelések is napvilágot láttak, miszerint Ada talán még a ruháját is leveszi.

Május végén egy izraeli légicsapás sújtotta Gázai övezet legdélebbi városát, Rafah-t, amely az egyiptomi határ közvetlen közelében helyezkedik el. Ide több százezer palesztin menekült érkezett az október óta fokozódó Hamász-izraeli konfliktus következtében. A város, amely a háború kitörése előtt csupán 300,000 lakosnak adott otthont, mostanra jelentős népességnövekedést tapasztalt, hiszen sokan a gyorsan felállított sátrakban kerestek menedéket. A májusi bombázás következtében több sátor lángra kapott, és sajnálatos módon legalább 40 menekült, köztük nők és gyermekek, életüket vesztették a tűzben.

A rafahi sátorrengetegről korábban a Planet Labs készített szatellit képeket, a tragédia után pedig egy ebből inspirálódó AI-képé lett a főszerep. A képen a színes konténerszerű egységek a végtelenbe futnak, középen pedig - Star Wars főcíméhez hasonlóan - a következő szlogent adják ki: "All eyes on Rafah", azaz "minden szem Rafah-n".

A képet május végéig 47 millióan osztották meg az Instagramon, többek között olyan sztárok, mint Dua Lipa énekesnő, Lewis Hamilton Forma 1-es pilóta vagy Bella Hadid modell.

A palesztinok melletti szolidaritást kifejező gesztus körül azonban sokan felháborodtak. Véleményük szerint a kép:

A palesztin támogató képre az izraeli közösségi média felhasználói egy AI által generált képpel reagáltak.

Idén a képgeneráló technológiák révén Budapest is különös figyelmet kapott – májusban a kormányhoz közel álló Megafon-központ mesterséges intelligenciát alkalmazott, hogy megjelenítse, milyen következményekkel járna egy nukleáris támadás a magyar fővárosra nézve. A Patrióta csatorna által készített látványos riportban a lángok által elpusztított Margit-híd drámai módon omlik a baljósan örvénylő Duna vizébe, miközben az atombomba gombafelhője fokozatosan terjeszkedik a rózsadombi SZOT-szálló fölött. "Buda jelentős része azonnal megsemmisülne: Istenhegy, Kútvölgy, Óbuda, Külső-Ferencváros és Rákosszentmihály mind a föld színével egyenlővé válnának" – hallhatjuk Apáti Bence beszámolójában.

A videóban az influenszerképző a kormány által hirdetett narratívát erősíti, amely szerint Ukrajna további felfegyverzése a „legrosszabb forgatókönyv”, vagyis egy atomháború kialakulásához vezethet. A videó érvelését több európai politikus mellett Emmanuel Macron egyik kijelentésével támasztják alá, amely szerint „amikor nukleáris fegyverekről van szó, nincs szükség sok szóra”. Érdekes módon azonban a mondat második felét elhagyták, amely pont az eszkaláció elkerülésére figyelmeztet. A videó azt sugallja, hogy az atomfegyverek bevetése Biden vagy Putyin részéről történhetne, amennyiben „elveszítenék a fejüket”.

A Patrióta csatorna azóta is gyakran nyúl az AI-hoz hasonló apokaliptikus víziók (például a lángoló Brandenburgi-kapu, pusztuló Mercedes-gyárak) ábrázolásához.

Az amerikai elnökválasztási kampányban Donald Trump a következő hajmeresztő elmélettel hozakodott elő a Kamala Harris demokrata párti jelölttel folytatott televíziós vitában, szeptemberben: "Springfieldben megeszik a kutyákat. Az emberek, akik beözönlöttek ide, megeszik a macskákat. Megeszik az emberek háziáállatait, akik itt élnek." Beszédében az Ohióba költözött haiti bevándorlókra utalt, akik az elmúlt években nagy számban (körülbelül 12-20 ezren) érkeztek a városba munkavállalás céljából. Bár jelenlétük jelentősen hozzájárult Springfield gazdasági fellendüléséhez, a helyi lakossággal több konfliktusuk is támadt, amit az amerikai szélsőjobb nyomán a republikánus elnökjelölt is kiaknázott.

A kisállatokkal kapcsolatos "rémálmok" természetesen teljesen megalapozatlanok voltak. Az ABC-n lezajlott elnöki vita után, a Midjourney-hez hasonló képalkotó szoftverek révén, az interneten hirtelen elárasztották a közönséget olyan képek, amelyeken Trump hősies módon menti a kiskacsákat és macskákat a haiti bevándorlók karmai közül.

Egész évben velünk voltak, és valószínűleg még jó ideig nem tűnnek el azok a közösségi média hirdetések, amelyek szinte válogatás nélkül, gyártószalagon hozták létre a megdöbbentő, bevert arccal vagy bilincsbe vert karakterek képeit, számos magyar hírességről (a fenti fotón például Vámos Miklós író látható). Az AI által generált, botrányosnak szánt jeleneteket klikkvadász címek kísérték, amelyeket eldobható weboldalak tucatjain keresztül futtattak fizetett hirdetésként olyan platformokon, mint a Facebook.

Miért is? Természetesen a cél nem más, mint a lehúzás. Amikor valakit felkelt a figyelme egy ilyen hirdetés, és rákattint, máris veszélyesen közel kerül ahhoz, hogy a személyes adatait megadva telemarketingesek áradatával találja szemben magát, akik gyors meggazdagodást ígérő, kétes befektetésekkel keresik meg. Legyünk óvatosak, mert ez egy átverés! Ezt a folyamatot és a csalás mögötti pszichológiát részletesen bemutattuk legújabb, 13 perces videónkban, amely most debütált.

Elon Musk Twitterre való érkezése óriási változásokat hozott a platform életébe, amely most már teljesen eltér attól, amit korábban megszoktunk. A hírfolyamot domináló algoritmus elsősorban Musk saját bejegyzéseit emeli ki, mellettük pedig a republikánusok trumpista irányzatához kapcsolódó tartalmak kapnak hangsúlyt. Nem meglepő, hogy ennek a támogatásnak köszönhetően olyan fiókok, mint az Europe Invasion, amelyek xenofób és bevándorlóellenes nézeteket hirdetnek, széles közönséghez jutottak el – különösen miután Musk többször is megosztotta posztjaikat.

A csatorna sajátossága, hogy főként mesterséges intelligenciával generált képeket és videókat tett közzé, amelyek sötétebb bőrű, fejkendőt vagy kaftánt viselő bevándorlókat ábrázoltak, amint Európa-szerte erőszakos bűncselekményeket követnek el, vagy legalábbis fenyegetően viszonyulnak a helyi lakossághoz. A svéd Svt Nyheter a Europe Invasiont az X egyik legbefolyásosabb migránsellenes tartalomgyártójának nevezte, és utánajárt annak is, kik állhatnak az anonim oldal mögött. (A cikk megjelenése után a Europe Invasion nevet változtatott, jelenleg @UpdateNews724 néven ontja ugyanazokat a tartalmakat.)

2024 végére kisimultak az évet végigkísérő ellentétek, és békejobbot nyújtottak egymásnak a legfőbb politikai ellenfelek - legalábbis az AI által megelevenített fantáziaképeken. Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírójának karácsonyi Facebook-posztjában Orbán és Gyurcsány kedélyesen cimborál, az ukrán elnök atomtöltetű lövedéket vesz át a magyar "Mikulástól", Von der Leyen átadja az EU-s pénzeket, az azóta a billiomosok klubjába igazoló Mészáros Lőrinc pedig egy hajléktalannak ajánlja fel Ferrarija kulcsait. A képek Elon Musk Grok-2 mesterséges intelligencia modelljével készültek, amiket az X tulajdonosa december közepén tett ingyenesen elérhetővé a platform felhasználóinak. A szolgáltatás fogadtatása azonban nem egyöntetűen pozitív: az xAI sajátossága, hogy versenytársaihoz képest jelentősen kevesebb etikai irányelvet követ, például gond nélkül engedi, hogy a felhasználók politikusokról vagy szerzői jogvédelem alatt álló márkákról készítsenek képeket.

Related posts