Gruber Hugó, 64 éves korában, békésen távozott az élők sorából, mintha csak egy csodás álmába merült volna, és ezzel belépett a mennyei világba.


Milyen állatra utal születési dátumod? Mindent elmond a személyiségedről

Gruber Hugó neve sokak számára egyet jelent a kedves, mély hangú szinkronhanggal, amely évtizedeken át elvarázsolta a nézőket. A színház, a bábművészet és a szinkron világában olyan karaktereket keltett életre, amelyek örökre beleégették magukat a közönség szívébe. Aki hallotta a hangját, az mind tudta: ő az, aki minden szerepben hiteles és megnyerő tudott lenni.

Emlékezünk Gruber Hugóra, akinek emléke örökre velünk marad.

Gruber Hugó 1938-ban született Budapesten, egy polgári családban, és már fiatalon vonzódott a bábművészethez. Gyermekkorában a Városligetben láthatta először a bábjátékokat, ami meghatározta későbbi pályáját. Amatőr bábosként kezdte, majd 1954-ben csatlakozott az Astra Bábegyütteshez, ahol egyre fontosabb szerepeket kapott. Itt alakította meg a legemlékezetesebb figurákat, például a cirkuszigazgató szerepét a Misi Mókus vándorúton-ban vagy Akela, a Dzsungel könyve legendás farkasát.

De Gruber nem csupán bábművészként vált ismertté! A Futrinka utca népszerű Nyúl apójaként, valamint szinkronszínészként is elbűvölte a közönséget. Hangja nemcsak a mesékben csalt mosolyt a nézők arcára, hanem a hollywoodi krimik és kalandfilmek hőseinek is remekül illeszkedett. Ő volt az, aki Gene Hackman, Bud Spencer és Robert Onedin magyar hangjaként is elvarázsolta a közönséget. Szinkronos pályafutása során számos ikonikus szerepet öltött magára, többek között Kákalaki Akkát a "Nils Holgerson csodálatos utazása" című mesében, vagy Kvarg Lipótot a "Csipet Csapat" című animációs sorozatban.

Gruber Hugó Fotó: Wikipédia / Földi Tamás

A színház varázslatos univerzuma számára is otthont adott, ahol tehetségét maradéktalanul kibontakoztathatta. Olyan ikonikus filmekben tűnt fel, mint a Kincskereső kisködmön, a Tündér Ilona vagy a Szomszédok, ahol nem csupán a szinkronizálás mestere volt, hanem élő karaktereket is megformált, ezzel színesítve a vászon világát. Hosszú és eredményes pályafutása alatt számos elismerést zsebelt be, köztük a rangos Jászai Mari-díjat és az érdemes művész címet, amelyek mind a művészet iránti elkötelezettségét tükrözik.

Magánélete harmonikus és rendezett volt: 1964-ben feleségül vette Bölcskei Katalint, akivel életük során folyamatosan támogatták egymást. Munkájában mindig a legmagasabb szintű teljesítményre törekedett, és számos fiatal művésznek nyújtott segítséget pályájuk elindításában. Munkássága, a gyerekekhez fűződő különleges kapcsolata, valamint barátságos és kedves természete mind hozzájárultak ahhoz, hogy neve örökre a közönség szívében éljen.

2012. július 3-án, 74 éves korában távozott az élők sorából, de emlékét a színpad, a filmek és a szinkron világában továbbra is őrizzük. Nyugodj békében, Gruber Hugó!

Related posts