Németországban bíróság elé állhat egy 100 éves férfi, aki korábban náci táborőr volt. Az ügy különösen figyelemfelkeltő, hiszen a vádlott életkora miatt is sok kérdést felvet, miközben a múlt sötét árnyai újra napvilágra kerülnek. A jogi eljárás célja, ho
Csaknem 80 évvel a második világháború befejezése után állhat bíróság elé egy 100 éves egykori náci koncentrációs tábor őre Németországban - írja a Guardian. Gregor Formaneket a Sachsenhausen-i koncentrációs táborban elkövetett 3322 gyilkosságban való bűnrészességgel vádolják.
A frankfurti Felsőbb Tartományi Bíróság keddi bejelentésében hatályon kívül helyezte egy alsóbb fokú bíróság határozatát, amely szerint a gyanúsított bírósági tárgyalásra alkalmatlannak bizonyult. A német sajtóban Gregor Formanek néven emlegetett személyt tavaly azzal vádolták meg, hogy 1943 júliusa és 1945 februárja között a Berlin közelében található Sachsenhausen koncentrációs táborban részt vett 3322 gyilkosság végrehajtásában.
Egy szakértő februárban megállapította, hogy Formanek szellemi és fizikai állapota nem teszi lehetővé, hogy részt vegyen a tárgyaláson, így a hanaui bíróság úgy határozott, hogy nem indít eljárást vele szemben. Kedd délután a frankfurti bíróság azonban közleményében kifejtette, hogy véleményük szerint a szakértő döntése nem volt megalapozott "elegendő bizonyítékok alapján".
A bíróság tájékoztatása szerint a szakértő hangsúlyozta, hogy nem állt rendelkezésre lehetőség a vádlott kihallgatására, továbbá a széleskörű pszichiátriai vizsgálat sem valósulhatott meg. Németország azóta arra törekszik, hogy a még élő egykori náci háborús bűnösöket bíróság elé állítsa, miután egy 2011-ben hozott jelentős ítélet megnyitotta az utat több ügy kivizsgálásának.
Egy egykori náci táborőrt, John Demjanjukot 2011-ben ítéltek el, miután Hitler gyilkológépezetének részeként szolgált, noha nem volt bizonyíték arra, hogy közvetlenül megölt volna bárkit is. Azóta több egykori koncentrációs táborban dolgozót is bűnösnek találtak ugyanezen az alapon gyilkosságban való bűnrészességben.
A sachsenhauseni koncentrációs tábor története szörnyű tanúbizonyság a második világháború borzalmairól. 1936 és 1945 között több mint 200 000 embert tartottak fogva itt, köztük zsidókat, romákat, politikai ellenállókat és LMBTQ+ közösséghez tartozó személyeket. A tábor falai között sokan szenvedtek el kényszermunkát, gyilkosságokat, embertelen orvosi kísérleteket, valamint az éhezés és a betegségek következményeit. Ennek a sötét időszaknak a végén, amikor a szovjet csapatok végre felszabadították a tábort, több tízezer emberélet veszett oda, és a sachsenhauseni tábor a háborús bűncselekmények szimbólumává vált.